Bulut Bilişim

Yönetilen Hizmetler ve Bulut Bilişim: Fark Nedir?

Yönetilen Hizmetler ve ortak bulut, aynı fikri temsil eden ancak birbirlerinden farklı yöntemler ve avantajlar barındıran iki terim. Yönetilen hizmetler dediğimizde aslında kurumların ağ çözümleri ihtiyaçlarını bir tedarikçi üzerinden edinmesi anlamına geliyor. Bunun içerisinde call center düzenlemeleri de olabilir, güvenlik yapıları da. Ortak bulut dediğimiz noktada da tedarikçiler barındırma ve birkaç katmanlı uygulama imkanı sunsa da, yönetilen hizmetlerden farklı olarak işin operasyonunu şirketlere bırakıyorlar.

Genel olarak, yönetilen hizmetler ve bulut bilişim konuları açıldığında, bu iki konseptin bazı noktalarda birbirleriyle karıştırılması söz konusu olabilir; özellikle özellikleri ve şirketlere katkıları açısından. Bu konuda aklınızda olabilecek soru işaretlerinin bazılarını ortadan kaldırmak isteriz, bu yüzden NGN olarak size her iki konuda da hizmet verebilir olduğumuzdan farkları sıraladık:

Yönetilen Hizmetler: Kontrol

Bulut ve Yönetilen Hizmetler arasındaki en net fark, kontrol kelimesinden geçiyor. Yönetilen Hizmetler anlaşmalarında, altyapınızdaki herhangi bir yazılım veya donanımın sahipliği markanızda kalıyor. Buna ek olarak, günlük yönetim ve uygulamalarınızın geliştirilmesi de yine sizin sorumluluk alanınızda oluyor. Bu tip bir düzenleme, kontrolün ve iplerin tamamen sizin elinizde kalması demek, bunu da bulut bilişime bu seviyelerde edinmek oldukça güç.

Alternatif olarak, ortak bulut çözümleri noktasında birden fazla markayla paylaştığınız bir barındırma hizmetinde neredeyse hiç bir kontrol yetkiniz bulunmaz: Geliştirme ve yükseltmeler konusunda da, bakım konusunda da. Size özel bir bulut barındırma hizmeti, yetkilerinizi arttırsa da, yönetilen hizmetlere göre biraz daha maliyetli olacaktır.

Bulut Bilişim: Yönetim

Bulut Bilişim, genel olarak IT kaynaklarınızın tamamını bulut tedarikçisine devretmeyi kapsar. Buna karşılık olarak, tedarikçinin görevi altyapınızı ve uygulamalarınızı yönetmek, işletim sistemlerinizi güncel tutmaktır. Altyapı binanızda bulunmaz ve sunucu, barındırma veya ağ donanımı maliyetleri sizin üstünüzde değildir.

Öbür yandan, yönetilen hizmetler size fazlasıyla kontrol yetkisi tanırken, IT departmanınız üzerinde donanım ve yazılım maliyetlerini bırakır. Buna ek olarak, herhangi bir sistemde bulunan her hangi bir uygulamanın yönetimi yine sizin sorumluluğunuzdadır. Yönetilen Hizmetler tedarikçisinin rolü, sizin donanımınızı çalışır halde tutmak, yama ve gerekli güncellemeleri gerçekleştirmek ve günlük olarak sistemlerinize göz kulak olmaktır. Size kalan ise işlerinize odaklanmak olur.

Tercihiniz bu noktada yönetilen hizmetler de olsa, özel bulut çözümleri de olsa, NGN olarak her iki terciniz için de tek bir önceliğimiz var: Güvenli, kaliteli ve sürekliliği olan bilişim çözümlerini size sağlamak. Size Star of Bosphorus’a göz atmanızı ya da aklınıza takılan bir soru varsa veya karar vermekte zorluk çekiyorsanız, uzmanlarımıza danışmanızı öneririz. 🙂

Paylaş