Veri Merkezi Seçmek İçin 5 İpucu

Veri Merkezi Seçmek İçin 5 İpucu

Ufacık bir sunucu ya da kocaman bir cluster: Size gereken ne olursa olsun, bir data center seçmek kolay bir iş değildir. Aslına bakarsanız, süresi belli bir sözleşmeyle alacağınız veri barındırma hizmeti, şirketler için evlilikten farksız ve sizi ya ileriye taşır, ya da şirketinize çok ciddi zararları olur. Donanım yerleştirildiği andan itibaren yapmak isteyeceğiniz bir taşınma işlemi size hem zaman, hem de maddi olarak kayıp yaşatacağı gibi, üstüne üstlük oldukça komplike ve riskli bir işlemdir.

Tüm bunları göz önünde bulundurunca, kötü bir yatırımın sonuçlarının uzunca bir süreye yayılıp şirketinize külfet olacağını söylemek pek de yanlış olmaz. Bu yüzden, ister Star of Bosphorus’tan, ister bir başka tedarikçiden hizmet almaya başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken konuları sıralamak isteriz.

1. Tur Atın

Kulağa garip gelse de, birçok hizmet sözleşmesi fiziksel olarak veri merkezini görmeden gerçekleşiyor ve bizce bu biraz yanlış. Efor sarfedip düşündüğünüz veri merkezlerini ziyaret edin. Gördükleriniz kararınızı verme konusunda birçok soru işaretini ortadan kaldırabilir; ya da yenilerini ortaya çıkarabilir.

2. Ekiple Tanışın

Birşeyler yanlış gidecekse, gider. Murphy kanunları’nın dikte ettiği bu sloganı göz önünde bulundurursak, birşeyler ters gittiğinde veri merkezinde sizin gözünüz kulağınız olacak ekiple tanışmanızda fayda var. Her ne kadar Hizmet Seviyesi Anlaşlaşması (SLA) imzalamış olsanız da, problemleri sizinle çözecek ekibi önden tanımanız, ilk izlenim edinmeniz ve hatta onların geri bildirimlerini dinlemeniz doğru bir karar vermenizde kesinlikle yardımcı olacaktır.

3. Donanımı Tanıyın

Kendi donanımınızı taşıyan bir firma değilseniz, data center’da bulunan ekipmanı kullanacaksınız: Peki bu ekipmanlarla ilgili ne biliyorsunuz? İnternet sitesinde bulunan bilgiler dışında tam teşekküllü teknik spec. ve özellikleri isteyin. Birçoğu belki IT ekibinize veya size birşey ifade etmeyecek ancak kıyaslama yaparken bunları istiyor oluşunuz bile veri merkezi tarafından olumlu karşılanacak ve size büyük bir hevesle bilmeniz gerekenleri anlatacaklar; Tabii eğer donanımları iddia ettikleri kadar iyi ise…

Son olarak, her zaman ekipmanların değişim  / yenileme sürelerini öğrenmekte fayda var. Vitrindeki güzel ekipmanları göstermelik tutup, size eski teknoloji donanım verilmediğinden emin olun.

4. Güvenlik Standartları

Veri merkezi güvenliği, aslında en net önceliklerden biri. Fiziksel güvenlik önlemleriyle başlayan bu konuyla ilgili birkaç ipucu verelim:

  • Bina çevresinde geniş güvenlik amaçlı boşluklar var mı?
  • Alana girişlerde kapılar ve bariyerler bulunuyor mu?
  • Kapalı devre kameralar stratejik noktalarda ve giriş noktalarında mevcut mu?
  • Parmak izi kontrolü, ara geçişli koridor gibi güvenlik önlemleri var mı?
  • Sağlam özel dolap ve kafesler bulunuyor mu?
  • Fiziksel güvenlik sonrasında asıl konu olan güvenlik standartlarıyla ilgili sorularınızı önden hazırlayın: Örneğin, veri merkezi Tier ve ISO 27001 standartlarına uygun mu?

İçinde bulunduğunuz sektörün kendine ait standartları varsa, bunları da sorgulamayı unutmayın.

5. Konum, Konum, Konum

Ev alırken geçerli olan kurallar aslında data center seçerken de geçerli: Konum, değer katar. Eğer birden fazla seçeneğiniz varsa, ilk yapmanız gereken şey, veri trafiğinizin en çok hangi bölgeden oluştuğunu tespit etmek: Böylece talebin yoğun olduğu bölgeye yakın olan veri merkezini seçmek mantıklı olacak. Bununla beraber doğal afet riskini; deprem, sel ve toprak kaymaları olayları da göz önünde bulundurmakta her daim fayda var.

Paylaş