Veri Merkezi (Datacenter) Sektöründe Trendler

Data center olarak da bilinen veri merkezinin içerisinde özel kabinler, bilgisayarlar ve sunucular yer alıyor. Özel iklimlendirme tiplerinin, ağ çeşitlerinin ve özel görevler için kullanılan sunucuların  yer aldığı  veri merkezleri, kullanıcı deneyimini kitlesel çapta iyileştirmeyi başarıyor. Ayrıca isminden de anlaşılacağı üzere, veri merkezlerinin temel işlevini veri ve sunucu barındırma hizmeti sunmak şeklinde tanımlamak da mümkün.

Verilerin depolanması, organize edilmesi, kullanılması ve belirli aralıklarla yedeklenmesi datacenter hizmetleri arasındadır. Öte yandan Colocation, Türkçe ismiyle Sunucu Barındırma Merkezi de üst seviyede BT hizmeti sunan büyük veri merkezlerinin içerisinde konumlandırılabilir. Bu sayede temel data akışının yanı sıra özel sunuculara ait veri merkezi çözümleri de tek merkez üzerinden kontrol edilebilir ve yönetilebilir. Ayrıca veri merkezlerinin 7/24 hizmet verebilme kapasitesine sahip olması, söz konusu kurumlarla ilgili en temel standartlardan biri olarak ön plana çıkıyor.

Bilişim ve bilgi teknolojileri alanındaki en önemli sektörler arasında yer alan veri merkezleri, değişen ihtiyaçlar ve inovasyon odaklı çalışmalar sonucunda her yıl farklı trendlerle kullanıcıların karşısına çıkıyor. Dijital dünyada yer alan tüm paydaşların çıkarı göz önünde bulundurularak belirlenen trendlerin oluşması için belirli standartta teknik ilerleme gerekiyor. Bu bağlamda kendi kendini onaran altyapı otomasyonları hibrit mimariler gibi yaklaşımların sektördeki mevcut trendler içerisinde dikkat çektiğini belirtmekte yarar var.

Yine yeşil veri merkezleri ve yapay zekâ entegrasyonu da veri merkezlerinin söz konusu dönemde bizzat içinde olduğu trendler arasında gösterilebilir. Tüm bunlar dikkate alındığında data centerların işlevselliğinin giderek artacağı ve bu doğrultuda aksiyon alan Tier III Tesis ve Tasarım sertifikalarına sahip Star of Bosphorus Veri Merkezi’nin hâlihazırda standartların ötesinde sunduğu yeni nesil çözümlerin ayrıcalıklı bir kullanıcı deneyimi yaratacağı pekâlâ ifade edilebilir.

Kendi Kendini Onaran Sistemler ve Veri Merkezi Çözümleri

AI (Yapay Zekâ) algoritmaları veri merkezlerinde kritik altyapının tam otomasyonu için gereksinim duyulan zemini yaratıyor. Sektördeki temel trendler arasında yer alan kendi kendini onaran sistemler, önleyici bakım hizmetlerinin seviye atlamasında önemli rol oynayabilir. Algoritmalar topladıkları veriler sayesinde sistemle ilgili tüm detayları öğreniyor. Bu sayede sorunlar insan müdahalesine gerek kalmadan, yazılım, bellenim veya donanım tarafından kısa süre içerisinde, otomatik olarak çözülebiliyor.

Ayrıca hâlihazırda hem akıllı izleme ve yönetim çözümleri hem de planlama ve modelleme uygulamaları insan müdahalesi olmaksızın güncelleme zamanını tespit edebiliyor. Bu yolla güncellemeler kesinti yaşanma ihtimali en düşük olan zaman aralıklarına planlanıyor. Datacenter sistemleri söz konusu gelişmeyle birlikte daha fazla kendi kendine yetebilir hâle gelirken, operasyonel verimlilik hatırı sayılır seviyede artıyor ve çalışanlara katma değeri daha yüksek işler için ekstra zaman kalıyor.

Veri Merkezi Hizmetleri ve Yapay Zekâ

Yapay zekâ ve makine öğrenimi gelişen teknolojiyle birlikte önemli bir dönüşüm geçiriyor. Veri merkezlerinde gün geçtikçe daha fazla işlev kazanan görev otomasyonu ve önleyici bakım algoritmaları gelecek planlamasının daha verimli şekilde yapılmasını mümkün kılıyor. Bu da veri merkezinde çalışan yöneticilerin günlük rutinlere nazaran gelecek planlarına daha çok odaklanması sayesinde gerçekleşiyor.

AI ve ML algoritmaları daha gelişmiş hâle gelirken iki yapının da doğruluk seviyesi artıyor.Bakım gereksinimi oluşması durumunda da ilgili algoritmalar daha doğru ve işlevsel öngörüler için geçmiş dönem verilerinden yararlanıyor. Sektörün öncü trendlerinden biri olan akıllı sistemler, veri merkezlerinin herhangi bir bileşeninin sahip olduğu arıza veya arıza riski konusunda uyarı verebildiği gibi, veri odaklı öngörücü bakım modelleri yardımıyla olası riski de en aza indirebiliyor.

Sunucu Barındırma ve Bulut Bilişim

Sunucu barındırma ve bulut bilişim hizmetlerinde giderek daha da yaygınlaşan “hizmet olarak” anlayışı sektördeki yeni trendlerle birlikte altyapı yönetimine geçmeye başlıyor. Yazılım, altyapı, güvenlik ve bakım gibi bir veri merkezinin tüm unsurlarını içerisine dahil eden hizmet odaklı yaklaşımlar şu an daha çok tercih ediliyor. Sistemin çalışma prensibi IT personelinin iş yükünün hafiflemesini ve farklı alanlardaki çalışmalara yönelebilmesini sağlıyor.

Veri merkezleri açısından sistemin işleyiş şekli oldukça basit. Yeni yazılım veya ekipmana ihtiyaç duyan kurum, konuyla ilgili çözümün sağlanması ve bakım, yenileme, sorun giderme işlemleri için tedarikçiyle anlaşma imzalıyor. Kurumlar bu noktada sermaye yatırımı yapmak yerine, abonelik bazlı ilerlemeyi tercih ediyor. Yine kurum tercihine bağlı olarak bu hizmetler farklı kaynaklardan alınabildiği gibi, karmaşıklığı azaltmak amacıyla tüm sürecin yönetimi tek bir merkeze de bırakılabiliyor. Sonuçta “hizmet olarak her şey” modeli süreç içerisindeki tüm paydaşların iş yükünde önemli bir azalma ve verimlilik artışının kapılarını aralıyor.

Yeşil Veri Merkezi

Sektördeki dikkat çekici trendlerden biri de veri merkezlerinin karbon ayak izinin azaltılmasına yönelik sergilediği çaba. Enerji tüketiminin düzenlenmesi ve azaltılmasından yola çıkarak oluşturulan trend, data centerların, yeşil veri merkezlerine dönüşmesini öngörüyor. Bir sosyal sorumluluk projesi bağlamında da ele alınan yaklaşım, sürdürülebilir bir dünya ekosisteminin var olabilmesi için önemli ön koşullarından biri olarak görülüyor.

İş gücü içerisinde büyük payı olan Y kuşağı şirketlerinin karbon ayak izi konusunda öncü olmasının çevreci kimliğin daha çok kurum tarafından benimsenmesinde önemli rol oynadığı tahmin ediliyor. Öte yandan enerji tüketiminin düzenlenmesinin değerli adımlarından biri olan sürdürülebilirlik de veri merkezlerinin masasında duruyor. IDC’ye (International Data Corporation) göre veri merkezlerinin %83’ü sürdürülebilirlikle ilgili programlara sahipken %99’u ise yalnızca bu bağlamda çeşitli taahhütlerde bulunmuş iş ortaklarıyla çalışmayı tercih ediyor. LEED Gold sertifikasına sahip ve yüksek çevre duyarlılığıyla ön plana çıkan Star of Bosphorus Datacenter da çevre merkezli yaklaşımıyla sektördeki paydaşların beğenisini kazanıyor.

Hibrit Mimariler Giderek Yaygınlaşıyor

Quantum teknolojisinden faydalanan çoklu mimari yapı anlamına gelen hibrit mimariler, veri merkezlerinin sahip olduğu BT stratejilerinin önemli bir parçası olmaya devam ediyor. Hibrit mimarilerin sayısının artması, sektördeki trendlerin de işletmelere en iyi şekilde hizmet etmeye yönelik oluşturulduğunu gösteriyor. Bu bağlamda harcamaların optimize edilmesi ve süper bilgisayarlardan faydalanılması kurumsal veri merkezlerinin işlevselliğinin geliştirilmesine katkı sağlıyor.

Sistem içerisindeki yeteneklerin erişilebilirliğinin artması, hibrit mimarı ve kurulum hızındaki avantajlarla bir araya gelince sektörde şu an yer alan trendlerin küresel çapta iyileştirmeler sağladığı sonucu ortaya çıkıyor.

Star of Bosphorus: Kesintisiz Hizmet, Yüksek Güvenlik

Veri merkezi anlayışına yepyeni bir soluk getirmeyi başaran Star of Bosphorus, dijital dönüşümle birlikte sürekli artan BT ve ağ gereksinimlerine yüksek performans ve üst seviyede hizmet kalitesiyle cevap vermeyi amaçlıyor. Her koşulda kesintisiz hizmet ve yüksek güvenlik sunmayı hedefleyen Star of Bosphorus Veri Merkezi, sahip olduğu ölçeklenebilir tasarım sayesinde kurumlara esnek hizmet kapasitesi ulaştırıyor. Benzersiz konum, güçlü hizmet ve üstün performans niteliklerini tek potada eriten Star of Bosphorus Veri Merkezi, güvenli operasyon ve yüksek çevre duyarlılığıyla ekosistemin sürdürülebilirliğine de önemli katkıda bulunuyor. Sismik izolasyonlu yapı teknolojisi üzerine inşa edilen Star of Bosphorus deprem anında da veri akışının devamlılığına imkân tanıyor.

Siz de 2019’da “En İyi Endüstriyel/Lojistik Yapı” ödülüne layık görülen ve Türkiye’nin en gelişmiş veri merkezi konumundaki Star of Bosphorus Veri Merkezinin sunduğu ayrıcalıklarından faydalanmak ve hem kesintisiz hizmetin hem de üstün performansın benzersiz avantajlarını yaşamak istiyorsanız NGN ile iletişime geçebilir ve değerli bir iş ortaklığına imza atabilirsiniz.