NGN Cloud Kubernetes Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dijital dönüşüm serüveninde ihtiyaç duyduğunuz hizmetlerden biri olan Kubernetes ile karşınızdayız! Biz Türkiye’nin yeni nesil teknoloji ortağı olarak müşterilerimize sunduğumuz geniş dijital çözüm ağına Kubernetes gibi önemli bir yapı taşını da ekleyerek performans ve başarı odaklı yaklaşımımızı sürdürüyoruz.

NGN Cloud bünyesinde sunduğumuz ve NGN Cloud Kubernetes ismini verdiğimiz, son derece detaylı biçimde yapılandırılmış Kubernetes projesi ile sıra dışı işlevsel çözümler bütünü sunuyoruz. Özellikle iş dünyasında aktif şekilde rol oynayan yöneticilerin operasyon ve ekip verimliliğinden elde ettikleri sonuçları hatırı sayılır seviyede iyileştiren NGN Cloud Kubernetes projemiz ile gelişmiş bir iş modeline temel oluşturuyoruz.

Kubernetes yazılımının sahip olduğu avantajları bulut bilişimin esnek ve ölçeklenebilir yapısıyla bir araya getirerek kullanıcılar için son derece detaylı bir dijital çözüm ortaya koyuyoruz. Bugün işletmelerin %90’ının genel, özel ya da hibrit bulut ortamlarında bulut teknolojilerden yararlandığı düşünüldüğünde Kubernetes ve bulut bilişimin artılarını aynı çatı altında bir araya getiren NGN Cloud Kubernetes uygulamasının önemi daha da artıyor.

NGN Cloud ve Bulut Bilişim

Kubernetes açık kaynak yazılımını detaylı şekilde ele almadan önce NGN Cloud altyapısının işleyişini ve bulut bilişimin yararlarını açıklamak gerekiyor. Kullandığın kadar öde modeli ile Türkiye’nin ilk saatlik bulut hizmeti faturalandırma sistemini kullanıcılarla paylaşarak kurum ve kuruluşların iş yapış biçimlerini daha verimli hâle getirecek çözümler yaratıyoruz.

Veri, uygulama ve hizmetler bütününe internet üzerinden, çevrim içi ortamda erişim anlamına gelen bulut bilişim, sunucu ve sabit disk benzeri fiziki donanımları kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Böylece tüm paydaşlar her yerden çalışabilme imkânına kavuşuyor.

Sunucu barındırma hizmeti başta olmak üzere NGN Cloud bünyesinde yer alan hizmetlerimizin tamamı uzman kadro, kaliteli servis anlayışı ve hem uygun maliyetli hem de güvenilir çözümler aracılığıyla kullanıcılarla paylaşılıyor. Bir başka deyişle bulut teknolojisine dair tüm bileşenleri kesintisiz erişilebilirlik ve yüksek performans eşliğinde tek bir platformda topluyoruz.

Bulut Bilişimin Sunduğu Avantajlar

Kubernetes yazılım altyapısıyla da ilişkili konumdaki bulut bilişim işletmelere çok önemli avantajlar vadediyor. Bu bağlamda bulut bilişimin işletmeler tarafından tercih edilme nedenini yedi farklı başlık altında ele almak mümkün:

  1. Maliyet

Bulut bilişim fiziksel sunucu ve donanım maliyetlerini ortadan kaldırıyor. Bu da masrafların azalmasını sağlıyor.

  • Küresel ölçek

Küresel bazda esnek ölçeklendirme olanağı yaratan bulut bilişim, doğru miktarda BT kaynağının, gereksinim duyulan anda kullanılmasına yardımcı oluyor.

  • Performans

Bulut bilişim veri merkezleri düzenli olarak BT donanımlarının en son sürümüne yükseltiliyor. Böylece daha düşük ağ gecikme süresi ortaya çıkıyor.

  • Güvenlik

Bulut sağlayıcıları güvenlik konusundaki özenli ve hassas ilkeleriyle gelişmiş denetim ve altyapı koruma olanakları yaratıyor.

  • Hız

Çok büyük çaptaki işlem kaynaklarına bile bir dakika içinde erişim sağlamanızı kolaylaştıran bulut bilişim, işletmenizi kapasite planlama ve öngörme baskısından kurtarıyor.

  • Verimlilik

Veri merkezlerindeki şirket içi donanım ve yazılım işlemlerinin önemli bölümüne ihtiyaç duyulmamasını sağlayan bulut bilişim, BT ekiplerinin zamanı daha verimli kullanmasını mümkün kılıyor.

  • Güvenilirlik

Bulut bilişim veri yedekleme, olağanüstü durum kurtarma olanakları sayesinde iş sürekliliğini kolaylaştırıyor.

Bulut bilişim uygulamalarının sunduğu avantajların çok önemli bir bölümü NGN Cloud Kubernetes’in doğal faydalarıyla büyük oranda örtüşüyor. NGN Cloud bünyesinde üstün dijital hizmet vermek amacıyla geliştirdiğimiz NGN Cloud Kubernetes hizmeti; Kubernetes’in tanımı, çalışma prensibi ve avantajlarından yola çıkarak açıklanabilir.

Kubernetes (K8s) Nedir?

BT hizmetlerinin yanı sıra ağ ve depolama hizmetlerinden meydana gelen kullanıcı iş yüklerini düzenlemeye yarayan Kubernetes, altyapı sağlayıcılarına taşınabilirlik imkânı sunuyor. Artan verimlilik ve azalan maliyet ile yöneticilerin operasyon yönetimini daha işlevsel hâle getiren NGN Cloud Kubernetes, kısa sürede çok daha verimli biçimde sonuca gidilmesini mümkün kılıyor.

Yöneticilerin NGN Cloud Kubernetes çözümümüzü tercih etme nedenlerinden biri de sürdürülebilirlik. Verimli ve başarılı operasyon yönetiminin sürdürülebilir hâle gelmesi uzun vadede maliyetleri biraz daha düşüreceği için işletmelerin elini kuvvetlendiriyor. Ayrıca NGN Cloud Kubernetes’i iş modeline entegre etmeyi tercih eden yöneticiler uzun vadede yüksek iş verimliliğine sahip projeler inşa edebiliyor ve yönetebiliyor.

Kubernetes Çözümünün Vazgeçilmez Bileşenleri

Sunucu kullanımını optimize ederek konteyner ortamını düzenleyen Kubernetes, arşiv taşınabilirliği ile işletmelerin hareket kabiliyetini artırıyor. Yük dengeleme, akıllı zamanlama, ölçeklenebilirlik, depolama yönetimi, yürütme benzeri özellikler vasıtasıyla konteynerlerin nerede ve ne zaman devreye alınacağına karar veren Kubernetes, bünyesinde barındırdığı temel bileşenler sayesinde farklı görevleri zahmetsizce yerine getirebiliyor. NGN Cloud Kubernetes’te de bulunan vazgeçilmez bileşenler ise altı farklı kavramla açıklanıyor.

Kümede bulunan ana düğüm Kubernetes’in konteynerin iş yükünü yönetmesine yardımcı oluyor. Tüm ağda iletişimin yönlendirilmesinden sorumlu olan ana düğüm; performans, kapasite ve işlevselliği denetleyen bir zamanlayıcı unsura sahip. İşçi düğümler ise ana düğümlerin yönlendirmesi sonucunda Kubernetes bölmelerini çalıştıran parçalar şeklinde tanımlanıyor.

Bir veri merkezindeki kaynakların hepsini tek bir sistem gibi yönetmeyi mümkün hâle getiren Kubernetes’in işleyişinde yapılandırma dosyaları da önemli rol oynuyor. Yapılandırma dosyaları aynı anda çalıştırılabilen bölme sayısı da dahil olmak üzere birçok işlem değişkeninin gösterilmesini sağlıyor. Peki, Kubernetes bünyesindeki vazgeçilmez bileşenler nasıl çalışıyor?

Adım Adım Kubernetes’in Çalışma Prensibi

İşletmelerin kullandığı uygulamaların büyüyerek birden çok sunucuya dağıtılmış duruma gelmeleri, söz konusu uygulamaların çalıştırılmasını biraz zorlaştırıyor. Kubernetes tam da bu noktada devreye giriyor. Ortaya çıkan karmaşıklığın daha verimli kontrol edilmesi için açık kaynak API sağlayan Kubernetes, sanal makine kümeleri düzenliyor.

Düzenlediği sanal makine kümelerini sunucu ve kapsayıcılarla entegre konuma getiren uygulama, kapsayıcıları kaynak gereksinimi doğrultusunda uygun sanal makinelerde çalışacak biçimde zamanlıyor. Sistemdeki kapsayıcılar düğümler hâlinde gruplandırıldığı için tercih ettiğiniz herhangi bir duruma göre ölçeklendirme işlemi yapılabiliyor.

Kapsayıcıları otomatik olarak yeniden başlatmak ve çoğaltmak yoluyla uygulamaların kendi kendilerini iyileştirmelerine katkıda bulunan Kubernetes, hizmet keşfini de otomatik şekilde yönetiyor. Kaynak ayırmayı kontrol eden uygulama, düğüm işlemlerini kullanım özelinde ölçeklendiriyor.

Konteyner tabanlı uygulamalar, Mikro-Servis mimarisi ile çalıştığı için uygulama servisleri ve bileşenleri için yapılan güncelleştirmeler, düzeltmeler ve iyileştirmeler, farklı ekipler tarafından birbirlerine bağımlı olmadan gerçekleştirilebiliyor.

Konteyner teknolojisi ile ortaya çıkan Cloud-Native mimariler, altyapıya bağımlılığı ortadan kaldırarak kurulum, test, dağıtım ve taşıma işlemlerinin hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşmesine imkan veriyor.

Kubernetes’in en büyük özelliği ise CI/CD operasyonlarındaki çevikliği. Uygulamanın veya servisin yeni bir sürümünün yüklenmesi ve güncellenmesi kesinti olmadan gerçekleşiyor. Orkestra şefimiz otomatik olarak işçi düğümler üzerine dağıttığı yeni sürümü kontrol edip hizmete sunuyor.

Neden Kubernetes Kullanmalısınız?

Kapsayıcı temelli bulut bilişim uygulamalarından taşınabilir, ölçeklenebilir ve genişletilebilir bir yöntemle yararlanmak için bir NGN Cloud hizmetimiz olan NGN Cloud Kubernetes çözümünden yararlanabilirsiniz. Veri yaşam döngülerini yönetmeyi hatırı sayılır seviyede kolaylaştıran konteyner temelli açık kaynak yazılımı Kubernetes’in avantajları üç farklı kategoride detaylandırılabilir:

  • Taşınabilir İş Yükleri

İşletmelerin iş modellerindeki kapsayıcı uygulamalar genelde kendi altyapılarından bağımsız konumlanıyor. Söz konusu kapsayıcılar Kubernetes bünyesinde çalıştırıldığında taşınabilir hâle geliyor. Taşınabilirlik çalışma ortamındaki tutarlılığı sürdürülebilir kılıyor. Ayrıca paketlenmiş mikro hizmetler anlamına gelen kapsayıcı uygulamalar, Kubernetes aracılığıyla bulut bilişim türleri arasında taşınabiliyor. Böylece şirket içi yerel makine üretiminin bir adım ötesine geçilebiliyor.

  • Özelleştirilmiş Kapsayıcılar

Kubernetes, karmaşık yapıdaki kapsayıcıların tanımlanmasını ve birden çok bulut sunucu kümesine dağıtılmasını sağlıyor. Ölçeklenebilirlik ortaya koyan sistem, tüm kapsayıcıların durumunu otomatik olarak denetliyor ve onları herhangi bir olumsuz duruma karşı koruyor.

  • Daha Fazla Genişletilebilir Uygulama

Geliştiricilerden ve şirketlerden oluşan açık kaynak topluluğu güvenlik, izleme, yönetim alanlarında Kubernetes’e yeni özellikler ve uzantılar ekliyor. Bu sayede sistem daima güncel kalıyor.

Bulut bilişim teknolojisine benzer şekilde maliyet tasarrufu, BT esnekliği ve daha kısa sürede pazara açılma olanağı sunan Kubernetes, DevOps için de oldukça uygun. Yedekli ve yüksek erişilebilir mimari seçeneği (HA option for Master Node), üçüncü parti araç gereksiniminin olmaması (Built-in creation) ve Nesne Depolama Servisi S3 desteğiyle ortak depolama alanı kullanabilme NGN Cloud Kubernetes ile ilgili diğer avantajlar arasında yer alıyor.

Tüm bunlara ek olarak ihtiyaçlar doğrultusunda kesintisiz büyüme ve küçülme anlamına gelen ve Kubernetes’in işleyişinde önemli role sahip olan Yatay Ölçekleme (Horizontal Scaling) ise değişen performans taleplerini karşılama konusunda son derece başarılı.

Siz de uzman ekiplerimiz ile detaylı çalışmalar sonucu oluşturduğumuz NGN Cloud Kubernetes hizmetinin tüm artılarından faydalanmak için bizimle iletişime geçebilir ve işletmenize bulut bilişim ile entegre, gelişmiş bir yazılım çözümü kazandırabilirsiniz.


Paylaş