Modern ve Kapsamlı Veri Yedekleme ve Kurtarma Çözümlerinin Avantajları

Şiddeti arttığı için hızlı bir şekilde yayılan ve kontrol edilmesi zor olan bir yangını düşünün. Giderek artmakta olan büyük bir veri akışı ile karşı karşıya olduğumuz bugünlerde; veri depolama, veri yedekleme ve veri kurtarma işlemlerinin büyük veri karşısındaki konumu da tıpkı yukarıdaki yangın örneğindeki gibidir. Şimdi bu yangını bir bahçe hortumu ile söndürmeye çalıştığınızı hayal edin. Bahçe hortumu ve yangın örneğinde olduğu gibi veri güvenliği konusunda da geleneksel veri yedekleme ve veri kurtarma süreçleri hız, verimlilik, ölçeklenebilirlik ve güven açısından yetersiz kalıyor.

Bu sorun karşısında, NGN’nin günümüz iş dünyasına hizmet vermek için tasarlanan modern ve kapsamlı veri yedekleme ve kurtarma yaklaşımının 7 avantajını sizler için derledik:

Büyük veriyi yönetmek ve bu verinin depolanması, veri güvenliğini sağlamakla yükümlü olan IT profesyonellerini büyük baskı altında bırakıyor. Veri yedekleme ve veri kurtarma çok daha karmaşık hale gelirken, bilgi teknolojileri alanında çalışan profesyonellerin hem zamanını ve bütçelerini daraltıyor hem de veri güvenliği operasyonlarını büyük ölçüde yavaşlatıyor.

1.   Hızlı Bir Şekilde Büyüyen Veri Depolama Talebini Yönetin

Maliyetlerin ve karmaşıklığın minimuma indirgendiği, çok daha hızlı hizmet seviyelerinin talep edildiği günümüzde yepyeni, modern bir veri yedekleme ve kurtarma yaklaşımı gerekiyor.

NGN, arka arkaya yedi yıldır “Gartner Magic Quadrant for Data Center Backup and Recovery Software” raporunda ‘Liderler’ kategorisinde yer alan Commvault  ile iş ortağı konumundadır. Commvault ile birlikte geliştirdiği modern işletme, veri yedekleme ve veri kurtarma yaklaşımı; tüm veri yedekleme ve veri kurtarma hizmetlerini tek çatı altında birleştiriyor, böylece, kapsamlı veri güvenliği ihtiyaçlarını kolayca karşılıyor. NGN ve Commvault’un bu yaklaşımı sayesinde; verilerin paylaşılması ve veri aktarımı giderek basitleşiyor. Anlık sistem görüntüleri ve veri tekilleştirme dahil çoklu veri koruma metotlarından yararlanılıyor, bu şekilde veri depolama kaynakları üzerindeki baskıyı hafifletiyor ve böylece verimlilik artarken, genel giderler azalmış oluyor.

2.   Operasyonel Karmaşıklığı Azaltın

Günümüzde veri yedekleme, veri kurtarma ve veri yönetim sürecini kolaylaştırmak istemeyen bir IT yöneticisi yoktur. Ne yazık ki, bu sanallaştırma veya bulut teknolojisinden önceki dönemde geliştirilen ve o döneme takılıp kalan geleneksel yedekleme ve kurtarma sistemleri ile mümkün değil. Kapsamlı bir yaklaşım; günümüzün yedekleme ve kurtarma taleplerini ve beklentilerini yönetmek için şiddetle ihtiyaç duyulan hız ve verimliliği sunuyor.

NGN BaaS çözümünün karmaşıklığı azalttığı bazı yöntemler şöyle:

Manuel komut yazımı ve süreçlerin ortadan kaldırılması; kendi ortamınızda keşfetmeyi, kurulumu ve korumayı sağlayan görevlerin otomatik hale getirilmesi, kullanıcının hizmetleri kendi kendine gerçekleştirmesini mümkün kılma ve politika-temelli veri korumadan yararlanmadır. Bu basitleştirilmiş ve sadeleştirilmiş yöntem ile NGN, veri kurtarma konusunda zamanınızı ve kaynaklarınızı organizasyonun kapsamlı iş hedeflerine daha fazla ayırmanızı sağlıyor.

3.   Veri Yedekleme ve Veri Kurtarma Maliyetlerinizi Azaltın

Zaman içerisinde birleştirilen sistemler; verimsizlikler, büyük riskler ve hızlı bir şekilde artış gösteren verileri karşılayabilmek için çok yavaş bir şekilde çalışan süreçlerle doludur. NGN BaaS çözümü sayesinde, verileriniz ihtiyaç duyulduğunda  tek bir web tabanlı kullanıcı arayüzü üzerinden yönetilerek ölçeklenebilir. Böylece; mevcut veri yedekleme seçeneklerine kıyasla veri depolama ve veri depolama ile alakalı olan yönetim giderlerinin azaltılması sağlanır.

NGN, maliyetli depolama ve ağ iyileştirmelerini yerine ihtiyaçlarınızı karşılamak için çok daha uygun maliyetli olan DAS, SAN ve NAS disk katmanları, bant, bulut ve nesne-temelli depolama gibi ek depolama seçenekleri sunuyor.

4.   Birden Fazla Özel Amaçlı Ürün Yerine Tek Bir Çözüm ile Yedeklemeyi Kolaylaştırın

Veri Yedekleme, veri kurtarma ve veri arşivleme için farklı çözümler gerektiren geleneksel ürünler gereksiz karmaşıklık ve maliyete yol açıyor. İyileştirmeler ve yamalar dahil olmak üzere bakım maliyetleri artarken, sıklıkla her bir çözüm için ayrı donanım gerektiriyor. Ayrıca veri tekilleştirmeyi uygulama fırsatlarını ortadan kaldırabilecek olan veri silolarına oluşuyor ve tüm bunlar süreçleri çok daha karmaşık ve zaman alıcı hale getiriyor.

NGN BaaS çözümü, bütünleşik yaklaşımı sayesinde IT uzmanlarının veri yedekleme sorunlarının büyük ölçüde ortadan kaldırılmasını sağlıyor ve verilerin değeri ile veri depolama maliyeti arasında uyum sağlamak için esneklik sunuyor. 

Veri saklama ve veri kurtarma ihtiyaçlarınızı karşılamak için verilerinizin kopyalarını farklı depolama katmanlarında saklayarak, zaman içerisinde uygun koruma seviyeleri sağlıyor ve genel olarak verimliliği arttırıyor. Verileri hızlı, parça-parça kurtarmak için orijinal verilerin yanında bazı anlık görüntüleri sorunsuz ve otomatik bir şekilde depolamanızı; eski yedeklemeleri çok daha az maliyetli depolama katmanlarına aktarmanızı ve bazı kopyaları örneğin bant veya bulutta ihtiyaç duyduğunuz süre boyunca saklamanızı mümkün kılıyor.

5.   Veri Kurtarmayı Hızlandırın ve Daha Az Kesinti Süresi ile Çalışın

Hızlı, sadeleştirilmiş ve modern bir veri kurtarma hizmetiyle, veri yedekleme ve kurtarma problemlerinin en aza indirilmesi mümkündür. 

NGN BaaS çözümü; verileri her türlü depolama katmanında etkin bir şekilde elde etmek, aktarmak, saklamak, bulmak ve kurtarmak için uygulama istihbaratını, ayrışık (heterojen) anlık donanım görüntüleri, endeksleme, veri tekilleştirme ve replikasyon ile entegre ediyor. Uygulamalarla uyumlu, arşivlenmiş dosyalarından veri kurtarma (point-in-time) özelliği Microsoft Exchange Server, SharePoint, SQL Server ve Hyper-V, Oracle, VMware, SAP, DB2, Lotus Notes, dosya sistemleri ve diğer kritik iş uygulamalarını destekliyor. Sonuç olarak; dosyaları, uygulamaları ve sanal sunucuları neredeyse anlık olarak korumak ve kurtarmak çok kolay.

6.   Verilerinizi Daha İyi Anlayın

Büyük veri patlamasının bir diğer kaçınılmaz sonucu da; ağ, depolama ve yönetim kaynaklarına yönelik olarak aşırı taleplere yol açan gereksiz verilerin yaygınlaşmasıdır. Basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, geleneksel veri yedekleme sistemleri mevcut veri hacmini kaldıracak donanıma sahip değildir. 

Oysa, modern veri yedekleme ve veri kurtarma çözümleri verilerinizi anlamak ve daha iyi bir şekilde korumak için ihtiyaç duyulan parça-parça veri kurtarma özelliğini sağlamaktadır. Bu özellikle; veri kaybolma riskini azaltmakta, gerek duyulmadığı zamanlarda veri aktarımını sınırlandırmakta ve en önemlisi, aynı verilerin iki kere saklanması işleminin önüne geçerek verimlilik artışı sağlamaktadır. Kaynak tabanlı veri tekilleştirme ve uygulama farkındalığı kilit özellikleridir.

7.    Kolay Bir Şekilde Ölçeklenebilen Çözüm ile Geleceği Planlayın

NGN’nin kapsamlı veri yedekleme ve veri kurtarma çözümü, hızlı büyüme ile ilişkilendirilen ölçeklenebilirlik endişelerine kolayca cevap veriyor. HyperScale teknolojisi, bulut benzeri bir hizmet ile dağıtık (scale-out) mimari kullanılarak işletmelerin çok daha çevik, dirençli ve ulaşılabilir olmasını mümkün kılıyor.

NGN BaaS çözümü yalnızca mevcut veri yönetim sorunlarınızı çözmekle kalmayıp aynı zamanda gelecekteki talepleri karşılamaya hazır hale gelmeniz için teknoloji geliştiriyor. Eğer siz ve IT personeliniz artan veri taleplerinden ve gereksinimlerden dolayı stres altındaysanız; veri yedekleme ve veri kurtarmayı kolaylaştırmak için baskı yaşıyorsanız, bütçeye göre de hareket etmek zorundaysanız, çok daha verimli ve uygun maliyetli bir veri yedekleme ve kurtarma çözümüne nasıl geçiş yapabileceğinizi öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.