Makine Öğrenimi ve Bulut: Bir Kuşun İki Kanadı

Son zamanların en korkutucu, en umutlandırıcı ve aynı zamanda en “trendy” gelişmesi, makine öğrenimi tarafından geliyor. Güzel, ancak neden daha önceden beri bilim kurgu filmlerine konu olan bu teknolojik altyapı kullanılmıyordu ve birden nasıl oldu da bu kadar gündemimize girdi, bundan bahsetmek isteriz. Daha da önemlisi, bulut ve makine öğreniminin kritik ilişkisinin altını çizmek…

Bugünün trendi makine öğrenimi; bu terimi, büyük veriden öğrenmeye yönelik algoritmalara sahip bir yapay zeka türü olarak açıklayabiliriz. Aslında çok daha öncelerden beridir üzerine çalışmalar yapılan bir konu olduysa da, gelen verilerden modeller oluşturup, bu modellerdeki tekrarları, motifleri ve çıkarımları kullanarak tahminlerde bulunan bu yapay zeka türünü oluşturmak da, çalıştırmak da hem fazlasıyla komplike, hem de fazlasıyla maliyetliydi.
Şimdi, bulutun yükselişiyle tüm bunlar değişiyor.
Makine öğreniminin kullanımına örnek olması adına, online alışveriş yapan bir kullanıcıya öneride bulunmaktan, bir otomobil modelinin piyasadan çekilip çekilmemesi gerektiğine kadar uzanan basit – kompleks her türlü kararlarda katkıda bulunulabiliyor.
Öğrenme sistemlerinin gereksinimlerini göz önünde bulundurursak, bu teknik donanımın maliyeti devasa boyutlara ulaşabiliyordu. Artık, bulut teknolojileri ile beraber bu noktada çok ciddi maliyet düşüşleri söz konusu olmaya başladı. Bir taraftan Google, Google Prediction API ile makine öğrenimine destek olurken, bir taraftan Microsoft, Azure altyapılı bir makine öğrenimi servisini devreye soktu. Son olarak Amazon’un da yine makine öğrenimi için sunduğu API ve hizmetleri var.
Hem taktiksel, hem stratejik amaçlarla geleceği tahmin etme yetisi, her zaman fiziksel donanım ve kısıtlı kaynaklarla insanoğlunun ulaşamadığı bir yerde dururken, artık gerek bulutta bulunan kaynaklar, gerek farklı firma ve şirketlerin yazılım ve veri akışı desteği ile bu teknolojiyi sanattan pazarlamaya, sağlıktan sıradan insanın yaşamına kadar bir çok noktada değerlendirme imkanı bulabiliyoruz.
Her ne kadar makine öğrenimi, sıradan bir firma için uçuk bir örnek olsa da; buluta geçmenin faydalarını yaşamak için devasa verilere veya milyon dolarlık donanım ihtiyacına gerek yok: Bulut bilişimde her büyüklükte firma ve ihtiyaç için çözüm bulunuyor:
  • Standardize ve otomatize edilmiş BT süreçleri
  • BT kaynak ölçülebilirliği
  • Lisans, bakım ve teknik personel maliyet tasarrufu

NGN olarak, sizler için bulut bilişim alanında aşağıdaki hizmetleri sunuyoruz:

  • Özel Bulut Çözümleri
  • Hizmet olarak Altyapı (IaaS)
  • Hizmet olarak Yazılım (SaaS)
  • Hizmet olarak Platform (PaaS)
  • Bulut Tabanlı Çözüm Geliştirme
  • Bulut Bilişim Danışmanlığı
 Belki makine öğrenimi için henüz erken olabilir, ancak size sunabileceğimiz çözümler için bize ulaşabilisiniz. 🙂
Paylaş