Hyper-Converged Altyapılar: Bilgi Teknolojilerinde Uçtan Uca Hizmetin Anahtarı

Şirketlerin değişen BT altyapısı ihtiyaçları, değişen çözümleri de beraberinde getiriyor. Özellikle sanallaştırma, SAN ağı, depolama üniteleri ve sunucu yönetimi işin içerisine girdiğinde, birden fazla tedarikçi, fazla donanımsal gereksinimler ve bir o kadar da zaman, şirketlerin önüne maliyet olarak gelebiliyor İşte bu noktada, Hyper-converged yapıların hayatımıza girişi fazlasıyla kritik bir dönemeci temsil ediyor. Hyper-convergence, aslında bir teknolojik mimari yapı: Entegre teknolojilerin tek bir donanımda barındırılmasını ortak birkaç gereç sayesinde mümkün kılan ve x86 donanımdan oluşan bu yapılarda, özellikle komplike altyapıların sadeleştirilmesi ve uçtan uca hizmet verilebilmesi mümkün oluyor.

 

Hyper-Converged Altyapılar

 

Tüm farklı çözümleri tek bir sistemde birleştirilmesini sağlayabilen, yer gereksiniminden, kablolamadan ve genel olarak uyumluluk problemlerinden fazlasıyla tasarruf ettiren hyper-converged yapılar sayesinde gereksinimler minimize ediliyor ve yönetim kolaylaşabiliyor. 

Hyper-converged donanımlar, özellikle sanallaştırma için geliştirilmiş durumda ve içlerinde hypervisor’u barındırıyor.

Bununla birlikte, Dell EMC VxRail özelinde VMware VSANvSphere ve vCenter yazılımları da mevcut: Bu sayede sadece sanallaştırma değil, IT süreçlerinde ihtiyaç duyulabilecek teknik altyapıyı VxRail üzerinde kurgulamak mümkün olabiliyor.

Dell EMC VxRail’den söz etmişken biraz detaya inmekte fayda var, çünkü VxRail kullanıcı deneyimi ve performansı ile rakiplerinden ayrılan bir cihaz. Kullanıcıların isteğine göre yapılandırılabilen VxRail Hyper Converged Infrastructure ile, teknik konuşmak gerekirse 1.5TB’a kadar genişleyebilen memory, 3-64 node aralığında ölçeklendirilebilen cluster, hem yatay hem de dikey büyüme opsiyonları sunuyor. Tüm bunların üstüne, sanallaştırma, depolama ve veri korumasını tek destek noktasına sahip bir konsola entegre edebilmeyi, artırılmış çeviklik, basitleştirilmiş işlemler, daha düşük risk, sade kullanıcı ara yüzü gibi avantajları ekleyin: Elde ettiğiniz sonuç, Hyper-converged VxRail cihazlar sayesinde küçük işletmelerden bölge ofislerine kadar birçok büyüklükteki firmanın IT ihtiyaçlarını tek bir ürünle sunabilmek oluyor.

Hyper Converged Yapılar ve Ölçeklenme

Ayrıca rakiplerine göre çok büyük bir avantaj olarak sanallaştırma katmanı kerneli içerisinde çalışması onu bir adım öne çıkarıyor. Bu sayede tümleşik sistem kümesi üzerinde çok daha az kaynak tüketerek tasarruf sağlıyor.

Uygun iş Yükleri

 1. Neredeyse tüm sanal iş yükleri,
 2. Sanallaştırma platformu üzerinde SAP HANA alt yapıları,
 3. Sanal masaüstü altyapı ihtiyaçları (VDI),
 4. Ülke / Bölge ofislerinin ihtiyaçları (ROBO),
 5. Özel Bulut Çözümleri,

Uygun Olmayan iş Yükleri

  1. Aşırı derecede büyük iş yükleri
  2. Büyük ve yapısal olmayan file hizmetleri
  3. Yüksek Başarımlı Hesaplama kümeleri (HPC)
  4. Arşivleme

Sıraladığımız uygun iş yükleri için önceden ayarlanmış ve test edilmiş, Vmware tarafından güçlendirilmiş olan VxRail, şirketinizin ihtiyaç duyduğu IT kaslarını güçlendirecektir.

NGN olarak şirketinizin ihtiyaç duyduğu sanallaştırma çözümlerinden biri olan VxRail’i sunmaktan mutluluk duyarız. Sizin için doğru çözümü bulabilmemiz için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek.

Paylaş