Hayallerimizin Ötesini Keşfe Çıkıyoruz: Sanal Gerçeklik Teknolojisi

Sanal gerçeklik, insanların hayallerinin ötesini keşfedebilecekleri yapay bir ortam yaratmak için mükemmel bir araç. Görsel dünyayı istediğimiz gibi yaşamak, yönlendirmek ve dilediğimizce yolculuğa çıkmak; filmin yönetmen koltuğunda oturmak gibi bir deneyim yaşamak…

Hayatımıza Nasıl Dokunuyor?

Sanal gerçeklik ile çevrimiçi alışveriş yapma yönteminde tam bir devrim yaratıldı. Bu özel teknoloji ile, mağazaya gitmeden almak istediğimiz kıyafetleri denemek mümkün. Ayrıca, bu sanal teknoloji eğitimde de başrolü almak konusunda ısrarcı; polis, itfaiye gibi hayati tehlike teşkil etmesi söz konusu olan görevler için çalışanların eğitiminde kullanılıyor. Çalışanlar hayati tehlike riski olmadan öğreniyor ve gerçek yaşam deneyimleri söz konusu olduğunda hata yapma şansı ortadan kaldırılıyor. Buna en iyi örnek; hastaya açık kalp ameliyatı yapan bir doktor verilebilir. Doktorlar ve doktor adayları sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde operasyonu simule edebilir, kolayca uygulayabilir ve gerçek cerrahi gerçekleştiğinde en iyi performansı garanti edebilir.

Sanal gerçekliğin iletişimde kullanımı da günümüzde epeyce yaygın. Birçok işletme, çalışanlarıyla kolayca iletişim kurabilmek için konferanslarda bu teknolojiyi kullanıyor. Etkinliklerde, konserlerde, sahne gösterilerinde sanal gerçeklik uygulamaları büyük beğeni topluyor.

2019’da Neler Göreceğiz?

Sanal gerçeklik, kullanıcılara sağladığı faydalar itibariyle tüm dünyada milyonlarca insan tarafından hem büyük ilgi görüyor hem de benimseniyor. Şirketler, müşterilerine en iyi hizmeti sunmak için benzersiz kullanıcı deneyimlerine yatırım yapıyor. Sanal gerçeklik dünyasında keşfedilecek çok şey, gidilecek çok yol var. İşte daha önce denk gelmemiş olabileceğiniz bazı sanal gerçeklik kullanım alanları:

Görsel Dünya ile Klinik Terapi

Yakın zamanda gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, sanal gerçeklik teknolojisi klinik prosedürlerde tedaviye yardımcı bir faktör olarak kullanılabiliyor.Bugünlerde uzmanlar “Travma Sonrası Stres Bozukluğu” mağduru olan hastalara yardım etmek için bir çözüm üzerinde çalışıyor. Söz konusu çözüm, hastaların başa çıkmak durumunda oldukları bir konuyla ilgili olarak, kendilerini rahatsız eden anılarla başa çıkabilmelerini amaçlıyor.

Diş Hekimliği Eğitiminde VR

Oldukça zor ve yoğun geçen diş hekimliği eğitimleri mümkün olduğunca pratik yapmayı gerektiriyor. Bugün diş hekimleri eğitim sürecini eskisinden çok daha rahat hale getiren sanal gerçeklik ile tanıştırılıyor.

Sanal gerçeklik, diş hekimliği öğrencilerinin çalışmalarında verimli olmalarını sağlayan kontrollü bir ortamda uygulama yapmalarına olanak sağlıyor. Ayrıca, prosedürleri gözlemleme ve test etme imkanı sunuyor, böylece fiili ameliyat yaparken başarı oranına önemli ölçüde katkıda bulunuyor.

Otomobil Sürüş Testlerinde Yepyeni Bir Yol

Otomobil üreticileri araçları farklı ortamlarda test edebiliyor ve gerektiğinde iyileştirmeler yapabiliyorlar. Sanal gerçeklik, kaza sayısını büyük oranda azaltmak ve binlerce sürücünün hayatını kurtarmak konusunda insanlığa ışık tutuyor.

Perakende Alışverişinde Devrim Yaratılıyor

Online alışveriş deneyimlerimiz değişiyor ve değişmeye devam edecek. Geçmişte, kıyafetleri yalnızca online olarak görebiliyor ve ürünleri denemeden satın almak durumunda kalıyorduk. Ancak bu yeni teknolojiler sayesinde artık kıyafetleri deneyebilmek de mümkün. Singapur bu teknolojiyi hâli hazırda uyguluyor ve şirketler tüm alışveriş deneyimini tamamen dijital hale getirmenin eşiğindeler.

Mimaride Tasarımları Deneyimlemek Mümkün

Mimaride inşa edilecek tasarımların birebir örneği sanal gerçeklik teknolojisi ile potansiyel müşterilere sunulabiliyor. Gayrimenkullere yatırımı teşvik etmenin mükemmel bir yolu olarak değerlendirilen bu teknolojinin satış oranlarına etkili olacağı konuşuluyor.

Askeri Birimlerde Nasıl Kullanılıyor?

Askeri birimler de bu teknolojiyi kullanıyor çünkü; askerler geniş kapsamlı eğitimler almak zorundalar ve bu tür sınavları geçmeleri zorunlu kılınıyor. Sanal gerçeklik teknolojisi; askerlerin savaş stratejilerini deneyimlemeleri ve savaş alanında zor durumlarla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmeleri için yepyeni bir yol.

Sonuç olarak; sanal gerçekliğin potansiyeli oldukça yüksek. Hayatımıza bir çok alanda dokunuyor ve daha keşfedilecek, deneyimlenecek çok şey var. Hâla öğrenme aşamasında olduğumuz bu teknolojiyle ilgili her geçen gün yeni çalışma alanları ortaya çıkıyor. 2019 sanal gerçeklik teknolojisiyle daha fazla iç içe olacağımız, bambaşka denizlere yelken açacağımız bir yıl olacak gibi görünüyor.

Peki söz konusu teknoloji size uzak mı? Değil!

NGN’in sanal gerçeklik teknolojisiyle tanışmanın tam zamanı. Tüm sorularınız bize ulaşın.

Paylaş