Genel Bulut Barındırma, Hibrit Bulut Barındırma, Özel Bulut Barındırma

Genel & Özel & Hibrid Bulut: Hangi Bulut Hizmeti Size Göre?

‌RightScale firması tarafından hazırlanan “2016 Bulut Hizmetleri Raporu”na göre 2015 yılında ‌private bulut hizmeti geçişi %63 iken 2016’da bu oran % ‌77’e ulaşmış. Aynı zaman aralığında ‌hibrit bulut adaptasyonu %58’den %71’e ve kurumsal bulut ‌hizmetinin benimsenme oranı da %13’den %34’e yükselmiş. Bu sayıların 2017’de ve 2018’deki artışının neredeyse aynı şekilde devam ettiğini düşünürsek ve Nesnelerin ‌İnterneti olarak da bilinen komplike iletişim ağlarının artışına paralel olarak 10 yıl boyunca bulut teknoloji sistemlerinin çok daha önemli ve zaruri bir hale geleceğini tahmin etmek için kahin olmaya gerek yok.

Peki bulutlar, geleceğimizde bu kadar yer almışken biz şekillerine ne kadar hakimiz? Bu yazıda size en yoğun karşılaşılan bulut modellerinden bahsetmek isteriz.

Genel ‌(‌Public) Bulut Hizmeti

Facebook, Google, Amazon ve Apple gibi hayatımıza dokunan her alanda bulut, iot, finans, analitik, medya ve benzeri konularda benzersiz çözümler üreten sektörel devler, kamuya açık internet üzerinden altyapı ve veri depolama hizmetleri sağlar. Kurumsal şirketler, KOBİ’ler ve kamu kurumları da genel bulut hizmetlerinden yararlanabilir. Burada altyapı bulut hizmetlerini sağlayan şirkete aittir ve tüm bilgiler barındırıcı firmaya ait depolama birimlerinde saklanır. Müşterilerin ya da kullanıcıların hizmetin barındırıldığı yer üzerinde herhangi bir denetim hakkı veya veri kontrol esnekliği bulunmaz ancak bu hizmetleri istedikleri her yerde kullanabilirler.

Genel bulut platformlarında, temel bilgi işlem altyapısı çeşitli kuruluşlar arasında paylaşılabilmektedir. Bununla birlikte, her bir kuruluşun verileri, uygulamaları ve altyapısı birbirinden ayrıdır ve bilgiye sadece yetkili personel erişebilir. ‌Public bulut hizmeti; düşük maliyetlerle veri depolamak, veri arşivlemek, uygulama barındırmak, büyük boyutlu uygulamalar için otomatik ölçeklendirme yapabilmek ve gecikme toleranssız ‌web katmanları oluşturabilmek için oldukça idealdir.

Özel (‌Private) Bulut Hizmeti

Özel bulut hizmeti, tek bir kuruluş tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış bir bulut altyapısıdır. Private bulut, yalnızca hizmet alan kurum tarafından, bu kuruma bağlı firmalar tarafından veya her ikisi tarafından sahiplenilir, yönetilir ve işletilir. Bu bulut modelinde altyapı ve veri depolama hizmetleri, kurucu firma tarafından yürütülebileceği gibi harici bir veri merkezi tarafından da sağlanabilir.

Özel bulut ortamları, herhangi bir uygulama veya proje için daha fazla yapılandırılabilirlik desteği sunar. Özel bulut en yüksek düzeyde kontrol ve güvenlik sunarken, organizasyonun tüm altyapıyı satın almasını ve tek bir platform üzerinde barındırmasını gerektirebilir. Bu nedenle, ‌private bulut hizmetleri küçük veya orta ölçekli kuruluşlar için önemli ölçüde pahalı ve birçok durum için uygun olmayan bir seçenek haline gelebilir.

‌Hibrit Bulut Hizmeti

‌Hibrit bulut hem işlem verimliliği hem de maliyet tasarrufu açısından harika bir seçimdir. ‌Public ve ‌private bulut arasında neredeyse bir orta nokta olan ‌hibrit bulut hizmeti, en az bir ‌public ve bir ‌private bulut kombinasyonunu kullanır. ‌Private bulut, kurumun veri merkezinin dışında yerleşik hatta sanal olarak çalışan özel bir bulut sistemine sahip olabilir. ‌Hibrit bulut, birden çok özel ve genel buluttan oluşabilir ve özel bulut sisteminin bir parçası olmayan fiziksel veya sanallaştırılmış birçok etkin sunucuyu kullanabilir.

‌Hibrit bulut, ‌private bulutun sağladığı esneklik ve ölçeklenebilirliği ‌public bulut maliyet avantajı ile elde edebilme kolaylığı sunar. Kuruluşlar, ‌hibrit bulut sayesinde uzak ‌data sistemlerini mümkün olan en pratik veri depolama altyapısı ile donatabilirler. Düşey pazarlar için hizmet sunan şirketler ve kurumlar, müşteri etkileşimlerini ‌public bulut ortamında saklayabilir iken şirket verilerini de ‌private bulut ortamında barındırabilirler. Daha fazla ‌operasyonel esneklik ve ölçeklenebilirlik talep eden kuruluşlar ise kritik öneme sahip verileri özel bulut üzerinde muhafaza edebilir; uygulama geliştirme ve test işlemlerini de ‌public bulut aracılığı ile gerçekleştirebilirler.

Genel BulutÖzel BulutHibrit Bulut
Yüksek hacimli veya dalgalı taleplere sahip iş yükleriTahmin edilebilir kullanım modellerine sahip iş yükleriÖzel ve genel buluttaki her şey
Hassas olmayan veriler ve daha düşük güvenliğe ihtiyaç duyan iş yükleriSıkı güvenlik ve gizlilik düzenlemeleriyle hassas iş yükleriGenel bulutun operasyonel esnekliğine ve özel bir ortamın gizliliğine ihtiyaç duyan kuruluşlar
Bazı kamuya dönük operasyonlarGeliştirilmiş kontrole ihtiyaç duyan ve bunu sağlayabilecek büyük ölçekli kuruluşlar
Uzun süreli depolama veya veri arşiviGenel bulutta çalışmayan eski uygulamalar
İşbirliği projeleri


Size uyan bulut modeli hangisi olursa olsun, NGN olarak size yardımcı olabiliriz. Tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek!

Paylaş