Eğitimin Geleceğini VR Şekillendirecek

Sanal gerçeklik, hayatımıza son zamanlarda hızla giren bir kavram. Gündelik yaşamda daha çok eğlence sektöründe karşımıza çıkmasıyla birlikte, gelecekte eğitime yön verecek temel teknolojilerden biri olma potansiyeline de sahip. Bunun sebebini ise 2500 yıl öncesinden Konfüçyus özetlemiş: “Duyduğumu unuturum, gördüğümü hatırlarım, yaptığımı öğrenirim.”

Ulaşılabilirliği kolay olan alanlardaki eğitimler için deneyim kavramını zaten sıklıkla kullanıyoruz. Buna örnek olarak aşçı olmak isteyenlerin yemek yapmasını, İngilizce öğrenenlerin ana dili İngilizce olan kişilerle pratik yapmasını veya İngilizce konuşulan ülkeleri ziyaret etmesini gösterebiliriz.

Sahada Olmadan Sahada Eğitim

Tüm bunların yanı sıra bir de maliyetleri yüksek ve riskli eğitim alanları bulunmakta. Bunların başında gelen eğitimlerden biri ise pilot eğitimleri. Sektörün büyüklüğü ve insan ihtiyacının giderek artması, bu sektörde maliyeti 30 milyon dolarları bulan simulatörlerle yapılan eğitimleri yaygınlaştırmış durumda. Enerji sektöründe olduğu gibi simülatörle eğitimin mümkün olmadığı alanlar da söz konusu. Örneğin akaryakıt dolum istasyonunda çalışan teknisyen ve mühendislerin acil durum eğitimleri nasıl olmalı? İşte bu noktada devreye VR teknolojisi giriyor. Kokpit gibi simulatöre sığdırılamayacak büyüklükteki ortamları deneyimlendirebilir hale getiren VR teknolojisi, riski ve maliyetleri önemli ölçüde düşürürken öğrenme verimini de artırıyor. Aynı zamanda ekip eğitimlerinin gerçek zamanlı olarak birlikte yapılabilmesine imkan tanıması ile ekip çalışması gerektiren eğitimler için oldukça yararlı olduğunu söyleyebiliriz.

 

Tıp eğitimleri de yakın gelecekte VR kullanımının yaygınlaşacağı önemli bir alanlardan biri. Bildiğimiz üzere günümüzde cerrahi eğitimler usta-çırak modeline dayanmakta. Ancak VR teknolojisi ile birlikte kadavraların sanallaşmasıyla cerrahi becerilerin pratiklerinin kolaylaştığını, öğrenme sürelerinin kısaldığını ve maliyetlerin düştüğünü görmekteyiz. Bu sayede cerrahi eğitimin standartlaşması ve becerilerin değerlendirilmesi de önemli ölçüde kolaylaşıyor. Bir örnek verecek olursak; safra kesesi cerrahisi üzerine yapılan bir araştırmada, VR teknolojisi ile eğitim görenlere oranla geleneksel eğitim gören cerrahların hata eğiliminin 5 kat daha fazla olduğu ortaya koyuldu.(link) Ayrıca VR ile eğitim alan cerrahların tahlil hızının da %29 arttığı da ortaya çıktı.

 

VR teknolojisinin sıklıkla kullanıldığı bir diğer alan ise askeriye. Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri’nde, askeri araçların teknisyen eğitimlerinden tehlikeli görev eğitimlerine kadar VR’dan yararlandığını görüyoruz. Yaralanma ve can kaybı ihtimali olan eğitimler, savaş alanında ilk yardım, yakın dövüş eğitimi gibi çeşitli senaryolara dayanan eğitimler de giderek artmakta.

 

Rakamlara baktığımızda, 2020 yılında 200 milyar dolarlık bir pazara dönüşmesi beklenen VR teknolojileri için bugüne kadar start-up firmalarına 16 milyar dolarlık yatırım yapıldığını görüyoruz. Bu yatırımlardan en ses getireni ise şüphesiz ki Facebook’un Oculus VR’ı satın alması oldu. VR donanımlarının fiyatlarının erişilebilir hale gelmesi ve gün geçtikçe artan içerikler sayesinde gelecek 5 yılda VR teknolojilerinin eğitimdeki etkisinin derinlemesine artacağını söyleyebiliriz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.