Cloud Hakkında Merak Ettiğiniz Sorular ve Cevapları

Fiziksel cihazlar, uygulamalar ve kaynakları sanallaştırılarak otomasyonu sağlanmış tek bir altyapı üzerinden paylaşımlı ama proje/hesap özelinde izolasyon sağlanmış şekilde hizmet olarak sunulur. Müşteri erişim portalı, arka tarafta kapalı devre çalışan kaynakları kullanarak internete açık servisler oluşturur.

Bulut bilişim sistemleri uzaktan yedekleme, depolama, networking ve işlem gücünün temellerinden, doğal dil işleme ve yapay zekâ ile standart ofis uygulamalarına kadar çok çeşitli uygulama seçeneklerini kapsıyor.

Bulut bilişim kullanıcıların verilerine, uygulamalara ve hizmetlere internet üzerinden erişimini mümkün kılar. Bulut, sabit disk ve sunucular gibi maliyetli donanımlara olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Bulut bilişim tercih edildiğinde NGN Cloud-Bulut Hizmeti ile;

  • BT altyapı harcamaları CAPEX'ten OPEX’e taşınır.
  • Lisans ücretlerinin düşürülmesi ile BT maliyetleri optimize edilir.
  • NGN Bulut self-servis paneli üzerinden kolayca yeni bulut servis aktif edilir.
  • ‘Kullandığın Kadar Öde’ modeli ile saatlik faturalandırma hizmeti alınır.
  • Donanım teslimatı ve arızaları ile oluşan proje teslim gecikmeleri önlenir.
  • Güvenlik servisleri sayesinde veriler güvence altına alınır.

IaaS (Hizmet olarak altyapı)
Bir satıcı firma, müşterileri için bulut üzerinde depolamaya, ağ oluşturmaya, sunuculara ve diğer bilişim kaynaklarına kullandığın kadar öde fiyatlandırmasıyla erişim sağlar.
PaaS (Hizmet olarak sunulan platform)
Bir hizmet sağlayıcı, kullanıcıların uygulamalar oluşturmak ve bunları sunmak için kullanabilecekleri bulut tabanlı bir ortama erişmelerini sağlar. Temel altyapıyı sağlayıcı tedarik eder.
SaaS (Hizmet olarak sunulan yazılım)
Bir hizmet sağlayıcı, internet üzerinden yazılım ve uygulamalar sunar. Kullanıcılar, web veya tedarikçi API'leri aracılığıyla yazılımlara abone olur ve erişir.

Bulut İşletim Sistemi (Cloud OS), bulut bilişim teknolojisi ve sanallaştırma ortamları aracılığıyla oluşturulan bir işletim sistemidir. Cloud OS adıyla da karşımıza çıkan bu işletim sistemleri; sanal makineler, sanal sunucular ve sanal altyapılar ve hatta back-end donanım ve yazılım kaynaklarını kontrol etmek için kullanılırlar. Bulut işletim sistemleri bazı kullanıcılar tarafından Virtual Operating System yani Sanal İşletim Sistemi olarak adlandırılabilmektedir.

NGN, bir bulut altyapısı oluştururken, sanal veri merkezinden ve kendi fiziksel veri merkezinden kaynaklar sağlarken hem temel (bilgi sızıntısı, ağ saldırısı) hem de buluta özgü tehditlerden koruma sağlayan hizmetler kullanmakta ve sunmaktadır. Güvenlik danışmanlık hizmetleri sağlamakta olup, sanal altyapının kesintisiz işletimini garanti eden ve bulut hizmeti yaşam çevriminin yönetimine destek olan çözümler uygulamaktadır.

Satın alma için satış temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz.

Müşteri paneli üzerinde ihtiyaç duyulan işletim sistemlerine göre hazır şablonlar bulunmaktadır. Bu şablonlar ile ihtiyaç duyulan kaynaklar (CPU, RAM, DISK) seçilerek kısa sürede kullanıma hazır hale gelmektedir.

Size özel fiyatlar için satış temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz.

Bulut depolama, verileri, üçüncü bir tarafın sağladığı şirket dışındaki bir depolama sistemine İnternet veya başka bir ağ üzerinden aktararak depolamanıza olanak tanıyan bir hizmettir.

Bulut yedekleme, önemli verilerin güvence altına alınması ile lokal veya bulut sistemleri, veri tabanları ve mail sunucularının korunmasıdır.

Felaket bulutu herhangi bir ihlal veya sistem arızası durumunda, ciddi maddi veya verimlilik kaybından kaçındığınızdan emin olacağınız, verilerin bulutta korunduğu ve servis sağlayıcı tarafından yönetildiği hizmettir.

Hibrit bulut yapısı, genel bulut kaynaklarının yanı sıra her iki dahili kaynağın da kullanımı anlamına gelir.

Kontrol: hassas veriler için özel bir altyapı sağlanır.
Esneklik: ihtiyaca yönelik olarak genel buluttaki ilave kaynaklardan yararlanılabilir.
Maliyet avantajı: yalnızca ihtiyaç duyulduğunda ilave kaynak kullanımı için ödeme yapılır.

Bulutun tanımı biraz belirsiz görünebilir ancak esas olarak anlatılmak istenen, her birinin kendine özgü bir işlevi bulunan bir küresel sunucular ağıdır.

Cloud native, genel, özel ve hibrit bulutlar gibi modern, dinamik ortamlarda ölçeklenebilir uygulamalar oluşturmak ve çalıştırmak üzere bulut bilişimden faydalanılarak yazılım geliştirmede kullanılan bir yaklaşımdır.

Public cloud altyapının bulut hizmetlerini sağlayan şirkete ait olduğu ve tüm bilgilerin barındırıcı firmaya ait depolama birimlerinde saklandığı, müşterilerin ya da kullanıcıların hizmetin barındırıldığı yer üzerinde herhangi bir denetim hakkı veya veri kontrol esnekliği bulunmadığı cloud hizmetidir.

Bulut bilişim, daha hızlı inovasyon, esnek kaynak ve ölçek ekonomileri sunmak üzere sunucu depolama, veri tabanı, network, yazılım ve analitik gibi bilgi işlem hizmetlerinin internet (bulut) üzerinden sunulmasıdır.

Türkçesiyle "bulut oyun", uzaktaki grafiksel işlemler için daha güçlü bir bilgisayarda çalışan oyunu, bir akış halinde size sunması ve oyun esnasında yaptığınız hareketleri bu bilgisayara aktarmasıdır.

Bulut sunucu, bir sanal sunucu modelidir.

Sanal sunucu modeli ile web siteleri kesintisiz çalışma süresini artırmak için birden fazla sunucuda tutulur. Ağ sunucularından birinde donanım arızası olması durumunda diğer sunucuların devreye girmesiyle web sitesi kesintisiz hizmet vermeye devam eder.

Kiralama için satış temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz.

NGN Cloud'da önemli verilerin güvence altına alınması için yedekleme hizmeti (BaaS) sağlanmaktadır. Lokal veya bulut sistemleri, veritabanları ve mail sunucuları korunmaktadır. BaaS, bir kişisel konsol üzerinden yönetilebilir ya da NGN'in nitelikli uzmanları tarafından yönetilen hizmet olarak sunulabilir.