Bulut Hizmet Sağlayıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bulut teknolojileri Covid-19’un etkisiyle bugünlerde her zamankinden daha fazla konuşuluyor. Birçok şirket, BT maliyetlerini kısmak için IT altyapısını kısmen veya tamamen Public Cloud‘a taşıma konusunu tartışıyor. Peki etkili bir buluta geçiş stratejisi nasıl belirlenmeli, ilk başta nelere dikkat etmeliyiz, en değerli bileşenlerinizi emanet edebileceğiniz doğru bir bulut hizmet sağlayıcısı nasıl seçilir ?

NGN Veri Merkezi ve Bulut Hizmetleri Direktörü Beyazıt Öztürk, bu soruların cevaplarını sizin için yanıtlayarak aynı zamanda konuyla ilgili bazı yararlı ipuçlarını da paylaşacak.

Bulut altyapısını hemen kullanmaya başlayabilir miyim?

Bulut hizmetinden bahsederken en önemli konu, kaynakların ne kadar hızlı sağlandığıdır. Teknik kapasitesi ne olursa olsun, uzman kurumsal bulut hizmeti sağlayıcısı bu işlemleri sadece birkaç dakika içinde halledecektir.

Bulut Sunucular, Yüksek Miktarda Veri Depolamaya Dayanabilecek Kapasiteye Sahip Midir?

Müşterilerimiz, güçlü bulut altyapısının sonsuz kaynakları olduğuna inanıyor. Müşterilerin bu güvenini koruyabilmek adına kaynaklarımızın ve kapasitemizin tüketim ve büyüme oranlarını sürekli takip ediyoruz. Edinilen verilere dayanarak, ekstra ekipman tedarik ediyoruz.

Bulut platformu ne kadar güvenli?

Hiçbir donanım veya sistem hatalara veya arızalara karşı %100 güvenlidir diye bir şey yoktur. Burada asıl önemli olan, işinde uzman kurumsal bulut hizmeti sağlayıcısının böyle bir durumda nasıl tepki vereceği ve bulutta barındırılan sistemler için hangi çalışma süresini garanti ettiğidir.

İkinci parametre, bir yıl boyunca tahmini performansı göstermek için yapılan hizmet seviyesi anlaşmasında (SLA) belirtilmiştir. % 99,95 ila% 99,99 arasında bir Uptime garantisi sunmak bulut platformunun oldukça yüksek bir felaket toleransını gösterdiği için önemlidir.

Veri merkezi sertifikasyonları da dikkate alınması gereken bir diğer önemli parametredir.Dünyanın en saygın veri merkezi sertifikasyon kuruluşu olan Uptime Institute, veri merkezlerini katmanlar halinde sınıflandırır. En alt seviye olan Tier I’den Tier IV’e kadar farklı seçenekler mevcuttur. Her seviyede veri merkezinin hangi aşamada sertifikalandırıldığını bulmak da yararlı olabilir: Tasarım belgelerinin sertifikalandırılması, inşa edilen tesisin sertifikalandırılması vb. Kurumsal bulut hizmet sağlayıcısı seçerken en önemli kriter, ticari veri merkezi için en iyi seçenek olan Tier III Gold Tesis ve Tasarım sertifikalarına sahip olup olmadığına bakın. Bu sertifikalar, veri merkezinin operasyonel verimliliğinin ve bakım planının uluslararası kabul gören standartlarda olduğunu vurgularken, en iyi veri merkezi hizmetinden yararlanacağınızı da garanti etmektedir.

Bulut Hizmeti kesintisiz çalışacak mı? Sağlayıcı planlanmış bakım hakkında önceden bilgi verecek mi?

Profesyonel bulut bilişim sağlayıcısı, kullanıcılara önceden bildirimde bulunarak veya hiç kimsenin fark etmeyeceği şekilde tüm bakımları yapması gerekmektedir. Bir bakım programı olacaksa da müşteriler ile yapılan SLA’larda bunu belirtmek zorundadır.

Bulut Servisleri 365 gün ve 7 /24 Gerçekten Çalışmaya Hazır Mı?

Bulut servisleri, haftanın yedi günü, gece gündüz kesintisiz operasyonlara sahip olmalıdır. Bir buluta geçiş yapmadan önce teknik desteğin nasıl çalıştığını kolayca kontrol edebilirsiniz. Sadece eskelasyon prosedürünü açıklayan bir belge isteyin. Atanan yöneticinin veya tüm bulut ekibinin iletişim bilgilerini içermesi gerekir. Bir talebe yanıt alamayan müşteriler, çalışılmayan günlerde bile bu kişilere ulaşabilirler.

Bir Bulut Bilişim Entegratörünün Hileli Trafik Olmadan Dürüstçe Çalıştığını Nasıl Anlayabilirim?

Bulut hizmeti faturalandırması oldukça basittir. Örneğin, NGN Cloud tüketilen hizmetler hakkında saatlik bir rapor oluşturabilir ve fiyatlarını gösterebilir. Faturalandırma sistemi, mobil operatörlerle neredeyse aynıdır. Tüketim yok, ödeme yok. Bir müşteri geri döndüğünde, faturalandırma otomatik olarak yeniden başlar. Ancak önemli olan, bu tür faturalandırmanın adil olup olmadığını söylemek. BTK  tarafından ticari veri merkezleri için verilen Ticari Amaçlı Hizmet Verenler Yer Sağlayıclığı belgesi iyi bir kanıttır. Bir bulut altyapı sağlayıcısıyla anlaşmayı imzalamadan önce talep edebilirsiniz.

Bulut Servisleri Sağlayıcısı Zorlu Görevlerde Size Yardımcı Olacak Mı?

Son olarak, kurumsal bulut çözümleri sunan bulut entegratörü ile dijital dönüşüm, bulut bilişim, bulut altyapısı gibi konularda her zaman görüşebilmelisiniz. Alanında uzman bulut entegratörü size yardımcı olmaya ve bulut hizmeti, bulut depolama, Iaas, bulut sunucuların performansını iyileştirmeye yönelik önermeye çalışacaktır. Örneğin daha dağıtık bir mimari vb. Sonuçta, bir bulut entegratörü, her zaman yüksek hizmet performansı sağlamakla ilgilenir. Bu, başarılı bir bulut projesinin anahtarıdır.

Yerli bulut hizmetiyle tanışmak ve ücretsiz 15 gün deneme için bizimle iletişime geçin.