Bugünün ve Geleceğin Teknolojisi Bulut Bilişim

Bulut Bilişim aslında çoğumuzun günlük yaşantısında Dropbox, GoogleDrive ve iCloud gibi hizmetler vasıtasıyla kullandığımız bir teknoloji. Farklı alanlarda kullanımı yaygınlaşan bulut teknolojisi, sunduğu inovatif çözümler ile kurumsal alanda mevcut ihtiyaçları karşılıyor.

Microsoft, Amazon ve IBM gibi dünya devlerinin 2017 yılındaki bulut yatırımları 16 milyar dolar civarinda iken, 2018’de bu rakamın 20 milyar dolar seviyelerine ulaşması bekleniyor. IaaS, PaaS, SaaS gibi hizmetler ile bulut teknolojisini bambaşka bir yere taşıyacak gibi görünüyor. Günümüzde Vmware, Microsoft Hyper-V, Citrix, IBM Power VM, Oracle VM gibi bir çok büyük üretici birbirleriyle yarışarak teknolojiyi ileriye taşıyor; sanallaştırma ve bulut bilişim bugünün ve geleceğin teknolojisi olarak düşünülüyor.

2018 yılında bulut tabanlı uygulamaların artmasında gecikme süreleri, bağlantı hızı ve bant genişliği gibi faktörlerin belirleyici olacağı öngörülüyor. Gartner’ın “2018 Planning Guide for Cloud Computing“ raporuna göre, Türkiye’deki KOBİ’lerin %71’inin bulut üzerinde herhangi bir çözümü kiralayacağını belirtmesi bu eğilimin 2018 yılında da artacağını gösteriyor.

Bulut bilişim yatırımları ve bulut hizmetlerinin toplam hacminin IDC raporuna göre 530 milyar dolar üzerinde olması öngörülüyor.

2018 için bulut teknolojisinin trendlerine göz atacak olursak :

  • Yazılım Hizmeti (SaaS), altyapı ve platform harcamaları artacak. 
  • Veri merkezlerinde depolama kapasitesi artacak: Yapılan araştırmalara göre, dünya çapında toplam depolama kapasitesinin 1,1 ZB olması bekleniyor ki bu rakam 2017 yılının tam iki katı.
  • Nesnelerin interneti (IoT) ve yapay zekâ (AI) gerçek zamanlı veri ve bulut bilişim kullanımını tetikleyecek.
  • Daha fazla içerik dağıtım ağı kullanılacak. 
  • Makine öğrenimi yaygınlaşmaya devam edecek: IDC verilerine göre, 2021 yılında kurumsal ticari uygulamaların %75’inin arkasında yüksek performans ihtiyacı duyan makine öğrenimi yer alacak.

Günümüzde Endüstri 4.0 ve dijital dönüşümden bahsediyoruz, yeni teknolojiler günlük hayatımızı değiştirirken iş yapış şekillerimizi de dönüştürüyor. Tüm bireyler ve tüm şirketler bilerek ya da bilmeyerek dijital dönüşümü yaşıyor. Geçen on yılda ne kadar hızlı bir değişimden geçtiğimizi düşünün; Facebook, Uber, WhatsApp… Bu uygulamalar hayatımızda yoktu. Gartner’ın yaptığı araştırmaya göre, 2019’a kadar inovasyona yatırım yapan şirketler harcadıkları her 1 dolar karşılığında, dijital dönüşümü iş süreçlerine adapte edilebilmek için operasyonel faaliyetlerine 7 dolar daha ek sermaye harcayacak. Dünya ekonomisinin %25’inin 2020’ye kadar dijital platformlara dönmesi bekleniyor. Şirketlerin teknolojiye yapacakları yatırım çok kıymetli olacak.

2016 2017 2018 2019 2020
Bulut İş Süreci Hizmetleri (BPaaS) 39.6 42.2 45,8 49,5 53.6
Bulut Uygulama Altyapı Hizmetleri (PaaS) 9.0 11.4 14.2 17.3 20.8
Bulut Uygulama Hizmetleri (SaaS) 48.2 58.6 71.2 84,8 99.7
Bulut Yönetimi ve Güvenlik Hizmetleri 7.1 8.7 10.3 12.0 13.9
Bulut Sistemi Altyapı Hizmetleri (IaaS) 25.4 34,7 45,8 58.4 72.4
Bulut Reklamcılık 90.3 104,5 118.5 133.6 151.1
Toplam Pazar 219,6 260.2 305,8 355.6 411.4

Gartner’in 2017 yılında yayınladığı raporda görüleceği üzere gün geçtikçe bulut bilişimin hayatımızdaki önemi gün geçtikçe artıyor:

Dünya genelinde Herkese Açık Bulut Hizmetleri Hasıla Tahmini (Milyar ABD Doları) (Gartner, Ekim 2017)

Şirketler için bulut bilişimin faydalarını şu şekilde özetleyebiliriz:

1- Sermaye altyapısını azaltarak maliyet tasarrufu sağlar: Bulut bilişim ile birlikte fiziksel donanım, yazılımı satın alarak veri merkezi kurmak ve çalıştırmak için gerekli olan ödemelerini ortadan kaldırıyor. Bu sistemler için soğutma ve elektrik maliyetleriyle birlikte sistemleri yönetecek personel maliyetini ödemek zorunda kalmıyorsunuz.

2- Hızlı kaynak erişimi sağlar: İhtiyaç duyulan kaynağa anında erişimi bulut bilişim ile  sağlayabilirsiniz. Diske, ram’e, işlemciye ihtiyaç doğduğu anda kısa süre içinde kullanabiliyor olacaksınız.

3 – Verimlilik artar: Kurumunuzdaki sistem odasını yönetmeye çalışmak personelinizin zaman kaybedip asıl işini yapmasına engel olacaktır. Bulut bilişim ile bu süreyi ortadan kaldırabileceksiniz.

4- Yüksek performans sağlar: Sunuculara, web uygulamalarına vb. hizmetlerinize veri merkezlerinin güncel cihazları ile daha hızlı, yüksek performaslı cevap alıyor olacaksınız.

5-Lisanslama maliyetleri azalır: Gün geçtikçe lisanlama konusunda daha büyük problemler ile karşılaşmamak adına bulut bilişimin çözümlerine yönelmek daha mantıklı olacaktır.

6- Yönetilen hizmetler : Sunuculaınız ve uygulamalarınız 7*24 izlenir, güncellemeleri yapılır ve yedekleri alınıyor olur. Siz bunlar için uğraşmıyor ve para harcamıyor olursunuz. Ayrıca sistemler virüs ve saldırı gibi tehditlere karşı sürekli korunuyor olacaktır.

NGN olarak, bugünün ve geleceğin teknolojisi bulut bilişime Star of Bosphorus Veri Merkezimiz ile öncülük ediyoruz. Kesintisiz erişim, eşsiz tesis yapısı, rakipsiz teknolojisi ve uluslararası sertifikasyonlarıyla Türkiye’nin en gelişmiş veri merkezi olan Star of Bosphorus; 16 MW toplam gücü ile 5.000 m2 beyaz alanda 2.000’in üzerinde standart kabinetin işletimini Tier III Tasarım ve tesis standartlarında gerçekleştiriyor. Türkiye’de ilk ve dünyada sayılı, deprem riskini azaltmaya yönelik tasarlanmış yapısal sismik izolasyonu ile fark yaratan Star of Bosphorus ile müşterilerimize operatör bağımsız yapı sayesinde, istenilen operatörden hizmet alabilme esnekliği sunuyoruz.

NGN’in bulut hizmetleri ile birlikte sağlanan avantajlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

-BT altyapı harcamaları, CAPEX’ten OPEX’e taşınır

-Lisans ücretlerinin düşürülmesi ile BT maliyetleri optimize edilir.

-NGN Bulut Self-Servis Paneli üzerinde kolayca yeni bulut servisleri aktif edilir.

-“Kullandığın kadar öde” hizmeti ile fatura hizmeti alınır.

-Donanım teslimatı ve arızaları ile oluşan proje teslim gecikmeleri önlenir.

-Güvenlik servisleri sayesinde veriler güvence altına alınır.

Neden NGN Cloud?

NGN’in bulut bilişim platformu NGN Cloud ile işinize hız ve esneklik kazandırıyoruz, iş yapış şeklinizi temelden değiştirecek anahtar teslim çözümlerinizle işinize katma değer sağlıyoruz.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.