Zemini Nasıl Kazdık

Ocak 2016 başında sahaya sürtünme sarkaçları yerleştirildiğinde, veri merkezimiz için seçmiş olduğumuz eşsiz deprem koruma teknolojisinden bahsetmiştik. Elde etmemiz gereken sismik direnç; bir deprem meydana geldiğinde tüm ülkeyle ve internet sağlayıcılarla olan bağlantı kopsa bile, tüm IT ekipmanlarının, verilerin ve tüm destekleyici sistemlerin güvenli bir şekilde kalmasını sağlamalıydı.

Birkaç sismik direnç opsiyonunu değerlendirdik. Örneğin; bir deprem meydana geldiğinde ekipmanların hasar görmesini önlemek amacıyla her bir bilgisayar odasını topraktan/zeminden ayrı bir şekilde izole etmeyi düşündük. Bununla birlikte bu opsiyonu reddettik, çünkü çok fazla faydalı alandan mahrum kalmış olacaktık ve kaçınılmaz mühendislik ağı problemlerinden bahsetmeye gerek dahi yok.

Son olarak binayı ayrı bir platform üzerine inşa ederek binanın tamamını zeminden izole etme kararı aldık ve yatay sismik dalgaları ortadan kaldırmak için platform ile temel arasında hareketli yataklar kullandık. Sismik koruma tipi uzun zamandan bu yana bilinmekteydi fakat; maliyeti nedeniyle nadiren kullanılmaktaydı. Bu kritik görevlerin gerçekleştirildiği binalar için maliyetli bir opsiyondur. Bununla birlikte, sismik güvenlik alanında liderlerden biri olan Çin yalnızca büyük binalar için değil, aynı zamanda toplu konutlar için de ayrı platformlar kullanmakta. Binamızı izole etmek; geniş alanı ve ağırlığın düşük olması, yani her bir yatak başına düşen yükün düşük olması nedeniyle eşsiz bir görevdi. Dolayısıyla minimum başlangıç kesme kuvveti ile sismik izolatörlerin yapısını özel bir şekilde geliştirmek zorunda kaldık.

Tüm bu çalışmalar nasıl sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi, soru buydu.

İşte bu yüzden işe başlamadan önce test etmemiz gerekiyordu. Gerçek bir depremin gerçekleşmesini beklemek en iyi opsiyon olmadığı için, yapının belirli bölümlerini test etme kararı aldık. Sismik izolatörleri titreşim tezgahlarının üzerinde test ettik ve gerçekten harikaydı!

İzolatörü tezgahın üzerine monte ettik ve MCE (Maksimum Gerçekleşebilecek Deprem)’in neden olduğu kesme genliğini ve kuvveti tolere edip etmeyeceğini anlamak için gerçek bir binada olduğu gibi yükleme gerçekleştirdik.

Nihai olarak sismik izolatörlerin depremin bina üzerinde neden olduğu yükü 10 kat kadar azalttığını tespit ettik. Bu testlerden sonra mimari ve inşaat tasarımına istinaden, saygın bir mühendislik şirketi olan Arup evraklarımızı bağımsız değerlendirmeden geçirmiş ve empoze edilen sismik direncin ve saha süreklilik gerekliliklerinin karşılandığını teyit etti. Ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesinden sismik güvenlik uzmanlarını görevlendirdik ve bu uzmanlar deprem koruma kriterlerini detaylandırmak üzere saha sismik verilerini işleme almışlardı.

Paylaş