İnsan Faktörü

Bununla birlikte, SoB güvenliği insanlara karşı korumayı da gerekli kılmakta.

Star of Bosphorus’ta her biri gelişmiş kişisel arama sistemleriyle donatılmış olan (Veri Merkezi alanına, binaya ve bilgisayar odasına giriş yapabilmek için) üç güvenlik çevresi bulunuyor. Alana girebilmek için hem insanlar hem de araçlar özel güvenlik noktalarından geçmek zorunda. Ziyaretçilere giriş kartı verilir ve bu kart ile binaya girerler: ziyaretçinin ağırlığını ölçen ve kayıt altına alan ve böylece aynı anda iki kişinin giriş yapmasını engelleyen bir kapıdan giriş yapılmaktadır.

Bilgisayar odası en güvenli bölgedir ve giriş yapabilmek için kişisel erişim kartı ve biyometrik algılama olmak üzere iki doğrulamadan geçilmesi gerekiyor. Aynı kapılar orada da bulunmakta: ilk olarak bir ziyaretçi kartla geçiş yapmak istediğinde, şayet erişim izni verilirse giriş yapar ve daha sonra kapı kapanır ve yalnızca tek bir kişinin girdiğinden emin olmak için kişinin ağırlığı ölçülür. Üçüncü aşamada ilk etapta giriş kartı alan kişinin kimliğini doğrulama için iris taraması gerçekleştirilir. Yukarıda açıklanan iki faktörlü kontrol giriş kartının başka birisine verilmesini, aynı anda iki kişinin giriş yapmasını veya bir kişinin başka bir kişinin yerine giriş yapmasını önlüyor. Bu ziyaretçi doğrulaması sistem hatalarını ortadan kaldırılır. Eğer doğrulama başarısızlıkla sonuçlanırsa, kapılar açılır ve ziyaretçi güvenlik görevlileri eşliğinde koridora geri döner.

Veri merkezinin tamamı hem iç mekanlar hem de dış mekanlar olmak üzere 365 gün boyunca 7 gün 24 saat kapalı devre kamera sistemi ile izlenmekte ve kayıtlar 60 gün (veya müşterinin talebi üzerine daha uzun süre) saklanmakta. Ayrıca SoB bilgisayar odası klimalardan farklı bir yerde konumlandırılmıştır, böylece tedarikçinin temsilcisi bakım gerekli olduğunda bilgisayar odasına girmek zorunda kalınmıyor.

Paylaş