Her Şeyden Önce Güvenlik

Bir veri merkezine monte edilen IT ekipmanları genellikle veri merkezinden ve veri merkezi alanından birkaç kat daha pahalıya mal olur, diğer yandan muhafaza edilen bilgiler büyük ölçüde ekipmanlardan daha pahalıdır. Bu bilgilerin bütünlüğü çok büyük öneme sahip. İşte bu yüzden veri merkezini olası tüm afetlere karşı koruma altına alıyoruz: yangın, sel, depremler ve aşırı ısınma (gerçek anlamda yüksek soğutma verimliliği sağlamak için geleneksel soğutucu-fancoil sistemi kapsamlı bir şekilde optimize edildi).

Star of Bosphorus’ta gaz (ekipmanların bulunduğu tüm odalar için) ve su (koridorlar ve idare ve konaklama alanları için) olmak üzere iki tür yangın söndürme kullanılıyor. Ekipmanların ve bakım personelinin güvenliği açısından erken duman algılama, alarm, anons, kaçış yönetimi ve duman/gaz tahliye sistemleri kullandık.

Veri merkezinin çatısı kesinlikle temizdir, IT ekipmanlarının üzerinde herhangi bir sıvı bulunmuyor. Ayrıca çatı ile bilgisayar odası arasına su sızdırmazlık malzemesi yerleştirildi. Veri merkezinin lokasyonu, veri merkezini sele karşı korumakta.

Sismik güvenlikle ilgili olarak, veri merkezi MCE parametresine göre önümüzdeki 2,500 yıl içerisinde bu lokasyonda meydana gelebilecek en şiddetli depreme dahi dayanıklılık sağlayacaktır. Binayı tasarlarken ve inşa ederken tam olarak bunu düşünmüştük: 30 km’lik bir alanda şehir yerle bir olsa dahi, parçalanan elektrik kabloları nedeniyle yakıt teslimatına ihtiyacımız olabilecek olmasına rağmen veri merkezi faaliyetlerine devam edebilecek. Standartlar açısından FEMA 356’ya göre Maksimum Olası Deprem halinde veri merkezi ‘Operasyonel’ seviyede faaliyetlerini sürdürülebilir. Bunu gerçekleştirebilmek için bina üzerindeki deprem yükünü 10 kat azaltan sismik izolatörler kullandık. Bu, bir bebeği bebek arabasına yerleştirmekten veya 1,000 $ değerindeki CPU’yu bir ana karttan çıkartmaktan çok daha hassas bir işlemdir.

Paylaş