Depremle Mücadele

Sismik emniyete ilişkin yasal gereksinimlere uygun tasarımlar yalnızca insanların emniyetini hedef alıyor. Genellikle yaşanan büyük bir depremden sonra bina işlevselliğini yitiriyor ve eski haline dönebilmesi için önemli bir yatırım ve zamana ihtiyaç duyuluyor. Fakat; veri merkezimiz kesintisiz biçimde çalışmaya devam etmek zorunda. Star of Bosphorus; global olarak kabul edilen FEMA standartlarına göre, bir deprem meydana gelmesi durumunda çalışma sürekliliği sağlayacak şekilde tasarlanmış olan Türkiye’nin ilk veri merkezi.

 

Kasım 2015 ve Ocak 2016’da tesisin temeline her bir bina için 69 adet olmak üzere toplam 138 sismik izolatör yerleştirildi. EPS şirketinin (EarthQuake Protection Systems – ABD, San Francisco) patentli, kanıtlanmış TFP (Triple Friction Pendulum – Üçlü Sürtünmeli Sarkaç) mekanik sismik izolatörlerini kullandık. Böylece binalar sürtünmeli sarkaçlar üzerinde ‘‘serbest bir şekilde hareket edebiliyor’’ ve tüm gelen bağlantıların zeminin hareket etmesini kolaylaştıracak ekstra uzunluğu bulunuyor. Ayrıca, ARUP (Los Angeles) tesisin tüm süreçlerini denetledi ve aynı zamanda Star of Bosphorus’un sismik tasarım çalışmalarının bir parçası olarak yapısal tasarım ve sismik izolatör tasarımı ‘‘emsal değerlendirmesi’’ gerçekleştirdi.

Proje için özel olarak tasarlanan ve üretilen bu sismik izolatörler sayesinde, bir deprem meydana gelmesi durumunda mümkün olan en iyi çalışma performansı elde ediliyor. Deprem riskini azaltmaya yönelik olarak tasarlanan bu yapısal sismik izolasyonun Türkiye’nin ilk, dünyanın sayılı tesislerinden biri olduğunu açıklamaktan gurur duyuyoruz.

 

Paylaş