Böl ve Soğut

Soğutmanın olmadığı bir bilgisayar odası olamaz. Sıcak havayı alır, soğuk su ile soğutur ve daha sonra soğutulmuş havayı geri verirler. Yüksek enlemlerde verilerinizi depolama şansına sahipseniz, bir diğer opsiyon da yıl boyunca tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilen serbest soğutmadır. Bununla birlikte Türkiye’de bir yılda 300 gün boyunca hava güneşli ve yaz ayı 9 ay sürmekte. Serbest soğutma kışın soğutma giderlerimizi azaltmamıza yardım ederdi fakat tam teşekküllü iki soğutma sistemine ilişkin CAPEX’i nasıl optimize edebiliriz?

Bir fancoil arıza yaptıktan sonra soğutma sisteminin tamamının arızalanmasını önlemek için, bir kolektör bağlantısı yapılmış olan fancoil’ler ile birlikte genellikle bir halka olarak düzenlenmekte (halka düzenlemesi olarak anılmaktadır). Böylece genel performansını engellemeden herhangi bir kolektör unsurunu izole edebilirsiniz. Her bir SOB binasında dört bilgisayar odası bulunmaktadır (toplamda 8 MVA), fakat 8 MW’lik bir kolektör çok fazla miktarda suyun pompalanacağı, 600 mm çapında bir boru kullanılacağı ve tek bir vananın bir ton ağırlığında olacağı anlamına geliyor! Bu tür boruların yönetilmesi zor, zaman-alıcı ve maliyetlidir ve her bir müdahale için bir vana gerekiyor.

İşte bu yüzden her iki odayı da üç küçük boyutlu sistem ve üç ayrı bağımsız halka ile donatma kararı aldık, her bir kolektör halkanın kendi soğutucusu ve birkaç fancoil’i bulunuyor.

Peki, ne elde ettik? Herhangi bir sızıntı veya kaza en fazla bir halkayı devre dışı bırakır, diğer iki halka çalışmaya devam eder, böylece halka onarım çalışması oda soğutma prosesini herhangi bir şekilde engellenemiyor. Bu; yapılacak olan çalışmanın daha kolay ve daha az maliyetli olmasını sağlar: yarım tonluk borular yerine, ağırlığı 100-150 kg olan 200-300 mm analog kullanıp, manüel olarak kurulumlarını gerçekleştiriyoruz. Her bir çift SoB odası ayrı bir şekilde yönetilebilmekte ve elbette sistemin tamamı en yüksek olası yük esnasında dahi etkin server performansı için sıcaklığı 22 C’de muhafaza edecek şekilde otomatik olarak kontrol edilmektedir.

 

Gerçekten iyi bir iş gerçekleştirmişiz değil mi?

Paylaş