Bir hayalimiz var!

 

Bir hayalimiz vardı: Eşsiz güvenilirlik, çalışma kolaylığı ve estetik yapı özelliklerini içeren dünyanın en iyi veri merkezini inşa etmek için büyük bir hayal. Bu hayal kafamızda şekillenmeden önce, ekibimiz pek çok veri merkezi inşa etmişti fakat; hiçbiri bu kadar tutkulu değildi.

Tamamlandığında gerçekten özel bir şey yaratacağımız olağanüstü bir döneme adım atmadan önce aylarca arazi araştırması yaptık, görüşmeler gerçekleştirdik ve zorlu bürokratik işlemlerden geçtik. Tam da bu süreçte 1970 yılından bu yana faaliyet gösteren bir tasarım, inşaat ve mühendislik şirketi olan güvenilir partnerimiz Çelik İnşaat ile karşılaştığımız için çok şanslıydık. Star of Bosphorus hayalimizi gerçeğe dönüştürmek için bu güçlü iş birliği bizim için çok değerliydi. Her birinde 1.000’in üzerinde kabinetin olduğu, dört veri holünden oluşan ve güç tedariği (dizel döner UPS), iklimlendirme (dış sıcaklık +13°C altına düştüğünde tamamıyla serbest soğutma sağlayan soğutucular ve kuru soğutucular), yangın emniyeti ve güvenliği dahil son teknoloji mühendislik sistemlerini içeren Vega ve Sirius adında iki bina tasarladık.

Geleceğin veri merkezi, İstanbul’un Anadolu yakasında Tuzla ilçesinde, doğrudan MV bağlantısı olan Tepeören Elektrik Trafosunun yanında 31.000 m2 alanda inşa ediliyor. Konum sismik bir bölgede yer aldığından, can güvenliği sağlamak ve herhangi bir depremden sonra veri merkezinin kesintisiz bir şekilde çalışmaya devam etmesini garanti etmek amacıyla Boğaziçi Üniversitesi’nden profesörlerle birlikte geliştirilen eşsiz bir sismik yalıtım kullanacağız. Bu çözüm, hem veri merkezinin hem de mühendislik altyapısının sismik yalıtımını sağlayacak.
Veri merkezimizin 2018’nin 2. çeyreğinde ilk müşterilerini kabul etmesini bekliyoruz ve hâlihazırda tasarım aşamasını tamamlıyoruz, baharın gelmesini ve inşaata başlamayı dört gözle bekliyoruz!

Paylaş