Aydınlatalım

SoB mühendislik ve IT sistemleri kesintisiz bir şekilde yüksek kalitede güç tedarikine ihtiyaç duyar. Her biri 8 MVA olan iki bina toplamda 16 MVA tüketiyor. SoB güç tedarikini, tüm veri merkezi sistemlerine daima güç sağlanacak şekilde tasarladık. Son olarak, Hollanda’dan Türkiye’ye gerçekleştirilen 2 haftalık seyahatten sonra Hitec dizel rotary kesintisiz güç tedariki (DRUPS) sistemi; SoB’un güç tedarik konseptinin temelini oluşturmak üzere tesise ulaştı.

DRUPS üniteleri her zaman aktif ve ana şebekeye paralel olarak çalışmakta. Ana şebeke aktif olduğunda, DRUPS üniteleri voltaj dalgalanmalarını stabilize ediyor ve böylece SoB’da yüksek kaliteli istikrarlı voltaj sağlıyor. Veri merkezinde; 2N yedekli Master-Slave konfigürasyonunda düzenlenmiş olan her biri 1,670 kVA’lık toplam 24 DRUPS ünitesi bulunmakta ve iki çift ünite bilgisayar odalarındaki IT yükünü beslemektedir. Bir çift ünite ise mekanik ve diğer yükler için kullanılıyor.

Sistemin ana şebekedeki arızalara nasıl cevap verdiğini biliyor musunuz? Ana şebekede sıkıntı olmadığında, DRUPS’un kinetik modülü ve jeneratörü daima çalışmaya devam ediyor. Kesinti meydana gelmesi halinde DRUPS ve dolayısıyla jeneratör kinetik enerji sayesinde çalışmaya devam eder ve ana şebeke olmadan veri merkezine güç tedarik edilmesini sağlar. Jeneratörün çalışmasını sağlamak için yalnızca bir dakika içerisinde dizel motor çalışır ve güç sağlar. Bu kadar hızlı ve eş zamanlı bir şekilde hareket eden sistem güç tedarikinin bir saniye dahi kesilmesini önler.

SoB’un toplam yakıt kapasitesi; her biri 60 m3‘lük dört harici tank sayesinde 72 saat boyunca kendi başına çalışmak için yeterlidir ve yeraltı yakıt tankları veri merkezi binasından güvenli bir şekilde uzakta yer almaktadır.

Paylaş