60 Bin Tek Cıvata

Depreme dayanıklı Star of Bosphorus veri merkezimizde diğer son teknoloji yaklaşımlarla birlikte eşsiz bir izolasyon teknolojisi kullanıyor. Cıvatalanmış unsurlarla birlikte binanın esnek çelik çerçevesi, sismik yüklere etkin olarak dayanabilecek şekilde monte edilecekti. İnşaat sürecinin tamamı; tasarım aşamasından itibaren bina yük hesaplamalarını kontrol eden ve yüklerin izin verilen eşik değerleri aşmadığını teyit eden ARUP tarafından denetlendi ve tesisin tüm parçaları tasarıma mutlak surette uygun bir şekilde üretildi. Ayrıca ARUP cıvata kalitesi ve tipinden, parçaların ayarlanmasına ve cıvataların sıkılmasına kadar tüm montaj sürecini de denetledi. İki veri merkezi binasından biri olan Vega’nın çerçevesi bir ay içerisinde hazırlandı ve akabinde 60.000 cıvatanın her biri tam üç kez sıkıldı!

Bununla birlikte başlangıç noktası daima bir platformdur diyebiliriz, daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse temelini oluşturan demir çubuk donatıların monte edilmesidir. Veri merkezimizin altında bulunan hareketli platform oldukça büyük ve hatta binanın çevresine taşmakta. Fakat; gerçek anlamda dayanıklı olabilmesi için platform boyunca uzanan demir çubuk donatıların kullanılması gerekiyor. Tesis maksimum 12 metre uzunluğunda demir çubuk üretebiliyordu fakat bizim daha uzun demir çubuklara ihtiyacımız vardı. Demir çubuk kaynak işlemi zaman almakta ve güvenli değil, zira kaynak yapılan tüm birleşme noktalarında aynı dayanıklılığı sağlamak oldukça güç. Son olarak demir çubukları bükme kararı aldık: ARUP bağlantı yapılan çelik manşonlara vidalanabilmesi ve standart tork kuvveti ile sıkılabilmesi için konik vida dişlerinin demir çubukların uç kısımlarında kesilmesini talep etti.

Platform betonu atıldıktan sonra, işe çerçeve montajı ile devam ettik. Tek bir ünite halinde çalışabilmesi için pek çok çerçeve parçasının cıvatalanmasını gerekiyordu. Standart tork kuvveti sağlamak için üç kez sıktık ve her defasında özel aletler kullanarak çerçeveyi kontrol ettik. İlk olarak birkaç düzine sütunun temelini attık (ön sıkılaştırma), dikey olarak monte ettik ve eş zamanlı olarak sıkarak eşit düzeye getirdik. Kirişlerle yüklendikten sonra, sütunların şekli bir miktar bozuldu. İşte bu yüzden hepsini bir kez daha kontrol ettik, ayarladık ve son kez sıktık.

Paylaş