5G: Geleceğin Kablosuz İletişim Teknolojisi

Kablosuz iletişimin geleceği konumundaki 5G teknolojisi, baş döndürücü bir büyüme hızına sahip olan mobil teknoloji alanında bir dizi yeniliği de beraberinde getiriyor. 5G’nin insan yaşamını doğrudan ilgilendirecek şekilde sunduğu ilk yenilik ise iletişim hızı ve kapasitesi. Fakat bu noktada 5G altyapısının vadettiği yeniliklerin günlük yaşam ve iş yaşamı açısından birtakım temel farklılıkları bünyesinde barındırdığını ifade etmek gerek.

4G teknolojisi çok da uzak olmayan bir geçmişte insanların yaşamına girmişken teknoloji alanında yaşanan gelişmeler ve gösterilen sıra dışı ilerleme bugün 5G teknolojisinin hem insanlar hem de kurumlar arası iletişimi nasıl etkileyeceğinin konuşulmasını sağlıyor. Yenilikler arası sürenin bir hayli kısalması ve her gelişmenin çok kısa sürede küresel hâle gelmesi bir noktada teknolojiyi takip etmeyi de zorlaştırıyor.

Tam da bu nedenle birçokları için çok yeni bir kavram olan 5G’yi tanımı, tarihçesi, gelişim süreci ve ulaşabileceği noktadan yola çıkarak detaylı şekilde inceleyeceğiz.

5G Nedir?

Kablosuz internet bağlantısı imkânı ortaya koyan hücresel ağların teknik altyapıları belirli protokoller ve standartlar ışığında oluşturuluyor. Kullandığınız elektronik aygıtlar da söz konusu standartlara bağlı olarak, onlarla uyumlu şekilde üretiliyor. Her yeni teknolojik gelişmenin ardından hücresel ağların altyapısında belirli değişiklikler yapılıyor. 5G de hız ve kapasite artışı elde etmek amacıyla hücresel ağların beşinci kez yapılandırılması anlamına geliyor.

Telekomünikasyon teknolojilerindeki değişiklikler tarihsel süreç içinde 1G, 2G, 3G, 4G ve 5G olarak isimlendirildi. 5G kavramındaki G harfi İngilizce “Generation” (Nesil) kelimesine tekabül ediyor. Bu doğrultuda 5G’nin açılımının “5. nesil hücresel ağ teknolojisi” olduğunu söylemek pekala mümkün.

5G teknolojisinin gelişim sürecini anlamak için 20. yüzyılın sonlarına bakmalısınız. 1980’lerde analog sistemle çalışan 1G teknolojisinin üretilmesi aslında bugün insanoğlunun 5G teknolojisine ulaşmasındaki mihenk taşı olarak kabul edilebilir. Daha sonra analog verinin yerini sayısal veri aldı ve 2G teknolojisi ortaya çıktı. 21. yüzyılın başına gelindiğinde insanlar, 3G ile daha hızlı internet ve hücresel ağ aracılığıyla veri transferi yapabilme olanağına kavuştu.

5G teknolojisinin ilk prototip denemesi 2016’da Samsung tarafından yapıldı ve sürecin başarıyla tamamlandığı kamuoyuna açıklandı. Aradan geçen süre zarfında şu an tüm dünya genelinde 5G altyapısının tamamlandığı ifade edilirken yakın bir zamanda ilgili teknolojinin kamusal kullanıma açılması bekleniyor.

5G Teknolojisi İnsan Yaşamına Neler Getirecek?

5G teknolojisinin getireceği en büyük yeniliğin iletişim alanında olması öngörülüyor. Daha çok verinin daha kısa sürede birbirine bağlanmasını sağlayacak 5G’nin insanlar, şehirler ve evleri tamamen akıllı yaşam dünyasının içine sokması ve tüm süreci oldukça hızlı hâle getirmesi son derece muhtemel.

5G’nin insanlar arası iletişimi ve veri transferini ne denli hızlandıracağı basit birkaç veri ile açıklanabilir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri menşeli mobil operatör şirketi Verizon, 5G denemelerinde 1096 Mbps hıza ulaştığını açıkladı. Türkiye’de ise Turkcell tarafından yapılan 5G testlerinde 2.2 GB hıza ulaşıldı. Türkiye ölçeğinde rekor anlamına gelen bu hız iki saat uzunluğundaki bir filmin ya da iki bölüm TV dizisinin yaklaşık olarak yedi sekiz saniyede indirilmesini sağlıyor.

Öte yandan 5G teknolojisinin bünyesinde barındırdığı yüksek hız sayesinde iletişim alanında getireceği yeniliklerin işlevsellik kazanabilmesi için mobil operatör altyapılarının geliştirilmesi şart. Özellikle kullanıcı yoğunluğunun yüksek olduğu bölgelerde baz istasyonlarını doğru şekilde konumlandırmak ve veri yığılmalarının önüne geçmek gerekiyor. 5G’nin insanların iletişimi ile ilgili ortaya koyacağı yeniliklerden biri de COVID-19 pandemisi ile birlikte artan çevrim içi görüşmelerin kalitesi. İlgili teknoloji daha hızlı hücresel bağlantı kapasitesine sahip olduğu için çevrim içi görüşmelerde ve canlı yayınlardaki gecikme süresi minimuma inecek.

Günlük yaşamın yanı sıra iş yaşamında da 5G ile birlikte farklı yenilikler gündeme gelecek. Her şeyden önce veri transfer hızının artması kurumlar arası ve kurum içi iletişimi güçlendirirken aktarım sırasında yaşanabilecek gecikme sorununun önemli ölçüde önüne geçilmesi bekleniyor. Buna ek olarak insanlar ve nesneler arasındaki iletişimin güçlenmesi de önemli kurumsal faydalar yaratabilir. Örnek vermek gerekirse sürücüsüz araç teknolojilerinin vadettiği avantajlar ile ilgili önemli gelişmeler yaşanabilir. Söz konusu araçların trafikteki diğer araçlarla ya da trafik ışığı gibi nesneler ile iletişim kurabilmesi oldukça olası.

Nesnelerin İnterneti (IoT), Artırılmış Gerçeklik (AR) ve uydu takibi de 5G teknolojisinin benzersiz yenilikler getireceği diğer alanlar arasında yer alıyor. 5G aracılığıyla evlerdeki en küçük elektronik nesnelerin bile iletişim kurabilir duruma geleceği öngörülüyor. Bu da beyaz eşya ve elektronik sektöründen mimarlık ve inşaata kadar birçok farklı sektörü ciddi şekilde etkileyebilir.

Bu arada IoT uygulamalarının hâlihazırda da kullanıldığını fakat 5G sayesinde kapsama alanının genişleyerek erişilebilir nesne sayısının artacağı rahatlıkla ifade edilebilir. Yine AR teknolojileri de düşük gecikme süresi sayesinde kurumsal yapılar tarafından daha çok tercih edilmeye başlayabilir. Ayrıca markalar ürün tanıtımlarında AR’yi daha çok tercih edebilir. Farklı ülkelerde kullanıma girmesi beklenen 5G uyduları ise diğer uydu ağları ile birleşip dünya üzerinde insanlı ya da insansız tüm araçları takip edebilecek.

Şu an tüm dünyada kullanımda olan 4G teknolojisi saniyede 1 GB hız vadederken 5G’nin saniyede 20 GB hız vadetmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra 5G teknolojisinin düşük enerji tüketimi ile çalışan IoT cihazlarında 10 yıla kadar pil ömrü sunacağı öngörülüyor. Öte yandan 5G teknolojisi kapsama alanı olarak daha dar bir alana hitap etse de çok sayıda istasyon ile bu sorun ortadan kaldırılıyor.

Siz de Türkiye’nin yeni nesil teknoloji ortağı NGN bünyesinde yer alan NGN Blog’u takip ederek 5G de dahil olmak üzere dijital teknolojiler ile ilgili daha fazla içeriğe ulaşabilirsiniz. Ana sayfamızdaki “Çözümlerimiz” başlığını inceleyerek de ihtiyaç duyduğunuz alanda profesyonel destek almak için bizimle bağlantı kurabilirsiniz.