Nesnelerin İnterneti 2019

2019 Nesnelerin İnterneti Öngörüleri


Yönetim kurulları ve CIO’lar, gerek B2B, gerek B2C iş alanlarında Nesnelerin İnterneti çözümlerini dijital dönüşümü güçlendirmek için planlamaya başladılar. Bu sayede, müşteri ilişkilerinde devrim niteliğinde değişiklikler yapacak, operasyonlarını güçlendirecek ve ürünlerini farklılaştırabilecekler. Elbette Nesnelerin İnternetini organizasyonlara entegre etmek zorlukları da beraberinde getiriyor. Firmalar, strateji ve metodlarını iyi ayarlamak zorunda ki hızla artacak olan akıllı ve sürekli bağlı IoT cihaz ve çözümlerini yönetebilip destekleyebilsinler. 

Forrester’ın hazırladığı 2019’da IoT alanındaki öngörüleri sizler için derledik:

Paketlenmiş hizmet sunumları, uyuyan tüketici kitlesini IoT pazarına katacak:

 “Akıllı Ev” vizyonu, tek bir entegre hizmet olarak başarısız kalıyor. “Çevrimiçi / Bağlantılı” cihazlar ve bağıl hizmetler çok dar: Birbirleriyle kolayca çalışamıyorlar ve “büyülü” deneyimler yaratamıyorlar. Dahası, tedarikçikler de tüketicileri düzenli abonelikler ile cezbedemiyorlar. 2019 yılında, sigorta, perakende, yemek firmaları gibi şirketler, geniş kapsamlı abonelikler sunarak IoT’ye giriş maliyetlerini oldukça aşağı çekecekler.  

Siber suçlular “akıllı şehir”‘lerden birini kuşatacak:

  Şehirler gittikçe daha akıllı bir hale geliyor. Bu şekilde operasyonel etkinliği arttırmak ve hizmet kalitesini yükseltmek mümkün oluyor. Fakat tüm bunların ortasında, birçoğu akıllı cihazlarının, sensörlerinin veya iletişim altyapılarını korumakta geride kalıyor. Bu da yaşayanların özel bilgilerini koruyamamak anlamına geliyor. Mart 2018’de, bir ransomware saldırısı (Tüm sistemlerin işletim sistemini kitleyen bir yazılımla rehin alınması ve kriptopara ile ödeme yapılmadığı sürece sistemlerin geri gelememesi) Atlanta şehrini günlerce kitledi ve yaklaşık 17 milyon dolarlık bir zarara sebep oldu. Burada önemli olan, yetkililerin birkaç kez güvenlik zaafiyeti konusunda uyarılmış olmasına rağmen birşey yapmamaları konusu idi. 2019 yılında, çok daha geniş kapsamlı bir saldırı, akıllı şehirleri hedef alabilir ve Atlanta’dakinden çok daha büyük zararlar verebilir. 

2019 yılında IoT yönetim hizmetleri pazarı ortaya çıkacak:

Planlama, değerlendirme, entegrasyon ve IoT platform hizmetleri gibi nesnelerin internetini dikeyde farklı pazarlara taşıyabilecek ve farklı kullanım tipleri ortaya çıkaracak IoT hizmetleri şu anda pazarı domine ediyor. 2019 yılında ise, IoT “yürütme / yönetme” hizmetleri özelinde bir pazar ortaya çıkacak ve buradaki tek hizmet, firmaların IoT altyapılarını takip edip, yönetmek ve sürdürülebilir kılmak olacak. Özellikle üretim, sağlık, perakende ve farklı hizmet pazarlarında yaklaşık 100 milyon dolar değerinde sözleşmeler “outsource” edilecek.

Peki ya NGN ‘in IoT alanındaki çalışmaları neler?

NGN olarak birçok farklı alanda IoT çalışmalar sürdürüyoruz. Bunlardan biri soğuk zincir takibi. Bu çözümle ürünlerin üreticiden dükkanlara gidiş süreci ve dükkanlardan son kullanıcının ürünü satın almasına kadar geçen süreçte takibinin yapılması hedefleniyor. Böylece, son kullanıcının ilgili ürünü gerekli ve yeterli şartlarda muhafaza edip kontrol altında tutulabilmekte. Ayrıca stok ve benzeri süreçlerin yönetiminin kolaylaştırılması da söz konusu.

Bir diğer IoT çalışmamız ise işletmelerin enerji kullanım verimliliğini artırmasını sağlamak. Şirketlerin sistem odalarından aydınlatmalara, klima sistemlerinden ışıklı tabela sistemlerine kadar tüm elektronik sistemlerin çeşitli sensörlerle takibi, analizi ve aksiyon alınmasın sağlıyoruz.

Önünüzdeki dönemde artış göstermesini beklediğimiz araç ve sürücü takip sistemleri üzerine de çalışmalarımız devam ediyor. Telematic ile özellikle kullanıcı davranışlarının analizleri ile (hızlı araç kullanımı, fren kullanımı, kaza, vb) araç sigorta primlerine kadar etkilenecek bir değişim yaratabileceğiz!

Daha fazla bilgi almak ve kendi IoT projeleriniz üzerine bizlerle çalışmak için tek yapmanız gereken, iletişime geçmek 🙂

Paylaş